ارژنگ داودی

نام و نام خانوادگی: ارژنگ داودی

شهرت:

تاریخ و محل تولد: ۱۸ مهرماه ۱۳۳۲ – آبادان

وضعیت تاهل و فرزندان: متاهل

محل نگهداری: سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج

تاریخ بازداشت یا دستگیری: آبان‌ماه ١٣٨٢

اتهام‌های انتسابی: محاربه، تبلیغ علیه نظام، تشکیل جمعیت غیرقانونی، توهین به رهبری، نامه‌نگاری از زندان و انتشار و ارسال نوشته‌ها و یادداشت‌ به بیرون از زندان، عضویت و هواداری و فعالیت موثر در پیشبرد اهداف سازمان مجاهدین خلق در زندان

مرجع رسیدگی: شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی حسن زارع دهنوی (حداد)، شعبه ۱۵ صلواتی، شعبه ۱ دادگاه کرج قاضی آصف الحسینی

حکم صادره: ۲۰ سال و ۸ ماه زندان، ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی، انفصال دایم از مدیریت مجتمع آموزشی- فرهنگی پرتو حکمت، ٧۴ ضربه شلاق، تبعید به زندان‌های جنوب کشور، ۳ سال حبس تعزیری، اعدام

وضعیت حکم: تایید و در حال اجرا

سابقه محکومیت‌های پیشین:

سابقه شکنجه و بدرفتاری: شکنجه شده و بخشی از بینایی و شنوایی خود را در اثر شکنجه از دست داده است

سوابق: معلم، شاعر، نویسنده، فعال سیاسی

وضعیت‌های خاص: دارای دیابت و چربی خون

روایت زندگی و سرگذشت: این زندانی سیاسی آبان‌ماه ١٣٨٢ بازداشت شد و زیر شدیدترین شکنجه‌ها در سلول‌های انفرادی زندان «٣٢٨ سپاه پاسداران»، بند دو الف قرار گرفت. وی از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب، قاضی «حسن زارع دهنوی» (حداد)، به ۱۵ سال زندان تعزیری، ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی، انفصال دایم از مدیریت مجتمع آموزشی- فرهنگی «پرتو حکمت»، ٧۴ ضربه شلاق و تبعید به زندان‌های جنوب کشور محکوم شد.

اتهام‌های اصلی «ارژنگ داودی»، راه‌اندازی و تاسیس «جنبش آزادی ایرانیان» و «کنفدراسیون دانشجویان ایرانی» است، هرچند اتهامات دیگری همچون “نوشتن مانیفست ضد نظام جمهوری اسلامی، توهین به رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی و مسوولین نظام و روحانیون، توهین به مقدسات، و همکاری با خبرنگار کانادایی جین کوکان برای ساخت فیلم مستند ایران ممنوع” نیز در پرونده «ارژنگ داودی» وجود داشت.

«داودی» در سال‌های اخیر به زندان‌های مختلفی تبعید شده است؛ از زندان «اوین» به زندانی در «اهواز»، از آنجا به «بندرعباس» و سپس به زندان «رجایی شهر» (گوهردشت) در «کرج» تبعید شد. وی در مدتی که در زندان‌های مختلف دوره محکومیت خود را می‌گذراند، بارها در اعتراض به وضعیت زندان، رفتار زندانبانان و اوضاع سیاسی- اجتماعی ایران اعتصاب غذا کرده است.

این معلم زندانی در دوران سال‌های زندان، بارها مورد شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفته است و بخشی از بینایی و شنوایی خود را در اثر این شکنجه‌ها از دست داده است.

«ارژنگ داودی» محکومیت ۱۰ ساله نخست خود را به پایان رسانده، اما پیش از صدور حکم تازه اعدام، با پرونده‌سازی‌های مختلف طی دوران حبس، دوباره به ۲۰ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده است.

«ارژنگ داودی» به خاطر نامه‌نگاری از زندان و انتشار و ارسال نوشته‌ها و یادداشت‌هایش بارها از سوی مسوولین زندان مورد تهدید، فشار و شکنجه قرار گرفته است. وی با اتهامات تازه‌ای در زندان روبرو و احکام جدید حبس نیز محکوم شده است.

«ارژنگ داودی» دیگربار در روز شنبه ۲۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۴، به شعبه ۱ «دادگاه انقلاب کرج»، احضار شد. “با پرونده‌سازی جدید بازجویان وزارت اطلاعات و به اتهام توهین به رهبری و سران جمهوری اسلامی ایران”، حکم سه سال دیگر حبس، از طرف قاضی «آصف الحسینی» به او ابلاغ شد.

در نهایت اتهام “عضویت و هواداری و فعالیت موثر در پیشبرد اهداف سازمان مجاهدین خلق در زندان” صدور حکم اعدام را برای این زندانی سیاسی ۶۱ ساله به دنبال داشت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید