لقمان مرادی

نام و نام خانوادگی: لقمان مرادی

شهرت:

تاریخ و محل تولد: سال ۱٣۶۲، مریوان

وضعیت تاهل و فرزندان: مجرد

محل نگهداری: رجایی شهر کرج

تاریخ بازداشت یا دستگیری: ۱٣مرداد ۱٣٨٨

اتهام‌‌های انتسابی: محاربه با خدا، افساد فی الارض، قتل و عضویت در حزب کومله کردستان ایران

مرجع رسیدگی: شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی

حکم صادره: اعدام

وضعیت حکم:اجرای حکم درسحرگاه شنبه ۱۷ شهریور ۹۷

سابقه محکومیت‌های پیشین:

سابقه شکنجه و بدرفتاری: ضرب و شتم شدید و تهدید به تجاوز جنسی از صوی مامورین برای گرفتن اعترافات تلویزیونی

سوابق:

وضعیت‌های خاص:

روایت زندگی و سرگذشت: «لقمان مرادی» فرزند «عثمان» متولد ۱٣۶۲، ساکن شهر «مریوان»، در ۱٣ مردادماه ۱٣٨٨، توسط نیروهای «اداره اطلاعات شهر مریوان» بازداشت و به بازداشتگاه «ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج» منتقل شد.

این زندانی به همراه «زانیار مرادی» (هم پرونده وی) به مدت نزدیک به ۹ ماه در «اداره اطلاعات شهر سنندج» مورد بازجویی و انواع شکنجه‌های فیزیکی و روحی قرار گرفته بودند.

پس از این مدت به «زندان مرکزی سنندج» منتقل و به مدت نزدیک به ۶ ماه نیز در این زندان نگهداری شد. او مجددا به بازداشتگاه «ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج» منتقل شد. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی، “نیروهای وزارت اطلاعات او را تحت فشار قرار دادند که در اعترفات تلویزیونی مسوولیت قتل پسر امام جمعه شهر مریوان را بر عهده بگیرد.”

سرانجام «لقمان مرادی» و «زانیار مرادی»، در برنامه «ایران امروز» در «پرس تی‌وی»، به انجام این قتل، اعتراف کردند که به گفته منابع نزدیک به خانواده این دو زندانی، “این اعترافات تحت فشار جسمی و روحی انجام شده است.”

آنها سرانجام به «بند ۲۰۹ زندان اوین» منتقل شده و پس از نزدیک به یک ماه و نیم بدون حق ملاقات و تماس با خانواده در «شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران» به ریاست «قاضی صلواتی» به اتهام «قتل پسر امام جمعه مریوان» محاکمه و به اعدام محکوم می‌شوند. بعد از اعتراض این دو به احکام صادره، در ۱٨ تیرماه ۱٣۹۰، از سوی «دیوان عالی کشور» این حکم تایید و یک روز بعد به دایره اجرای احکام زندان «رجایی شهر کرج» ابلاغ شد.

«لقمان مرادی» زندانی سیاسی سالن ۱۲ زندان «رجایی شهر کرج»، روز یکشنبه ۴ اسفندماه ۱۳۹۲، به تنهایی جهت اعزام به شعبه ۷۴ کیفری فراخوانده شد.

وی در هنگام اعزام به دلیل امتناع از پوشیدن لباس دولتی از سوی چهار تن از مامورین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

خانواده این زندانی محکوم به اعدام در گفتگویی کە با «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» گفتەاند: “شب اسم لقمان را از بلندگوهای زندان رجایی شهر خوانده بودند تا فردای آن شب برای انتقال به دادگاه برای محاکمه مجدد در ساعت ۶ صبح حاضر شود. صبح آن روز ۴ نفر از درجه‌داران و ماموران امنیتی به زور می‌خواهند که لباس مخصوص زندانیان را به او بپوشانند که لقمان امتناع می‌کند و می‌گوید که با لباس خودم به دادگاه می‌روم. سپس این ۴ مامور در کمال قساوت در مقابل مقاومت لقمان، با ضربات باتوم، پوتین، مشت و لگد به او حمله می‌کنند و صدمات جدی‌ای بر بدن نحیف و بیمار او وارد می‌کنند.”

همچنین طبق گفتەهای خانواده این زندانی سیاسی کُرد “دستور حمله به لقمان مرادی از سوی مردانی رییس زندان صادر شده است. لقمان را با صورت و بدن زخمی پیش قاضی برده‌اند و در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری تهران، او را به دلیل وجود اتهام‌های انتسابی جدیدی که از سوی وزارت اطلاعات مطرح شده، دادگاهی مجدد کرده‌اند. تنها سوالی که از او شده بود این بوده که به زودی دادگاهی دارید؛ آیا وکیل برایتان بگیریم یا وکیل معرفی می‌کنید؟ همچنین به‌ او گفته‌ شده‌ است، اگر وکیل اختیار نکند، برایش وکیل تسخیری گرفته‌ می‌شود.”

منابعی نزدیک به «لقمان مرادی» گفتە‌اند: “لقمان به وسیله مشت و لگد و باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفت و چند قسمت از بدن وی نیز آثار کبودی مشهود است. جای باتون روی شانه‌ها، دست و کمر لقمان باقی مانده است. مامورینی که لقمان را مورد ضرب و شتم قرار دادند سعیدغفاری، رضا یوسفی، محسن منصوری و زلف علی نام داشتند.”

لقمان مرادی، زندانی سیاسی که در سالن ۱۲ زندان «رجایی شهر کرج» به‌سر می‎برد، چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷ از بند عمومی به بند ۸ اطلاعات سپاه در زندان رجایی‌شهر منتقل شد و جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ از سوی نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

در نهایت حکم اعدام لقمان مرادی، “در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران” سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور ۹۷ به همراه رامین حسین پناهی و زانیار مرادی، دو تن دیگر از زندانیان سیاسی، اجرا شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید