گزارش از آخرین وضعیت زرتشت احمدی راغب و انتقال وی  به بند عمومی زندان رجائی شهر کرج

زرتشت احمدی راغب

زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و  زندانی سیاسی از سلول انفرادی به بند عمومی زندان رجائی شهر منتقل شد. آقای احمدی راغب، با حکم قاضی شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار توسط ماموران انتظامی کلانتری ۱۱ این شهرستان، برای سپری کردن باقی مانده حبس تعلیق شده اش بازداشت و پس از اتمام دوران حبس در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹ از زندان تهران بزرگ آزاد شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز پنجشنبه ۱۸فروردین ماه ۱۴۰۱، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج به بند عمومی این زندان منتقل شد. احمدی راغب، برای تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود از بابت پرونده امضاء بیانیه برای استعفای علی خامنه ای موسوم به بیانیه ۱۴ در حالی بازداشت شد که پیشتر هیچگونه حکمی به او ابلاغ نشده بود. این زندانی سیاسی در سوابق فعالیتهای مدنی خود به دفعات از سوی وزارت اطلاعات با پرونده سازی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، یک منبع مطلع در اینباره گفت: “پس از پیگیریهای صورت گرفته از سوی سه تن از زندانیان سیاسی بنامهای آرشام رضایی، رضا محمدحسینی و مهدی مسکین نواز، عصر پنجشنبه، زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی از سلول انفرادی به بند عمومی زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، زرتشت احمدی راغب، از تیپ ۴ سالن ۴ زندان تهران بزرگ به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر، منتقل شد و این در حالی بود که بصورت کتبی هیچگونه نامه ای مبنی بر نگهداری این زندانی سیاسی در سلول انفرادی به زندان رجایی شهر ابلاغ نشده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، در هجدهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در پی افت شدید فشارخون و خونریزی معده به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل و با توجه به اعتصاب غذا در وضعیت وخیم جسمی قرار گرفته بود.

در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۴۰۰، زرتشت احمدی راغب، با هجوم ماموران وزارت اطلاعات و پلیس امنیت به منزل شخصی او واقع در محله ۲۲ متری محسنی در شهرستان شهریار، بازداشت و به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین منتقل و پس از ابلاغ اجرای حکم در حالی که از قبل هیچگونه اطلاعی از محکومیت خود نداشت برای تحمل حبس تعزیری اش به اندرزگاه ۴ زندان اوین و سپس به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل شد و از لحظه بازداشت خود اعلام اعتصاب غذا کرده بود.

این فعال مدنی، به دفعات به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز مدنی خود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت، احضار، بازجوئی و محکوم به تحمل حبس شده است.

حائز اهمیت است، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، زرتشت احمدی راغب، با حکم قاضی شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار توسط ماموران انتظامی کلانتری ۱۱ این شهرستان، برای سپری کردن باقی مانده حبس تعلیق شده اش بازداشت و پس از اتمام دوران حبس در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹ از زندان تهران بزرگ آزاد شده بود.

در تاریخ ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، زرتشت احمدی راغب، با حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت《محمدمقیسه》با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق امضای بیانیه برای استعفای علی خامنه ای، در پرونده قضائی دیگر خود محاکمه شده بود.

شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار، در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از احضار این فعال مدنی را جهت اجرای حکم حبس تعزیری اش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل و در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، پس از اعزام به مرخصی متصل به آزادی از زندان آزاد شد.

زرتشت احمدی راغب، در تاریخ ۱۸خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از حضور در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای امنیت تهران و جلسه بازپرسی از اتهام عکسبرداری از مناطق ممنوعه، تبرئه و قرار منع تعقیب وی توسط علی قناعت کار بازپرس شعبه مذکور صادر شد.

این فعال مدنی، همچنین در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹، با دریافت احضاریه ای در پرونده جدید با اتهام عکسبرداری از مناطق ممنوعه، توسط علی قناعت کار، بازپرس شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین، جهت ارائه دفاع در جلسه بازپرسی فراخوانده شده بود.

در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸، زرتشت احمدی راغب، به خاطر پرونده ای که مربوط به شکایت شهرداری شهرستان فردوسیه با اتهام تبلیغ علیه نظام، از این فعال مدنی، به علت پیگیریهای او برای بازگشت به کار خود در آتش نشانی شهرداری شهر فردوسیه، احضار شده بود.

احمدی راغب، در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸، پس از تحمل ۴ ماه و ۱۵ روز بازداشت و تحمل ۲ دوره اعتصاب غذا با مدتهای ۴۳ روز و اعتصاب دوم وی با مدت ۶۴ روز با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام دوران دادرسی از بازداشت آزاد شد.

در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸، در حالی که خانواده این فعال مدنی پس از تامین وثیقه به شعبه ۳ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار مراجعه کردند به آنها اعلام شد که زرتشت احمدی راغب، دارای ۲ پرونده قضائی می باشد و دومین پرونده به شعبه ۳ بازپرسی ارجاع شده است و پس پیگیری خانواده و نزدیکان این فعال مدنی به آنها گفته شد تا اطلاع ثانوی قرار بر بازداشت این فعال مدنی در پرونده دوم از سوی بازپرس شعبه مذکور صادر شده است.

این فعال مدنی در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸، در اعتراض به تداوم بازداشت امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی در استعفای علی خامنه ای در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد و بند زنان زندان اوین و همچنین نقض گسترده حقوق بشر در ایران و همچنین تداوم بازداشت و بلاتکلیفی وی در زندان اوین و محرومیت از حق درمان تنی چند از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود و در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸، در پی وعده مساعدت از سوی مسئولان زندان به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸، زرتشت احمدی راغب، که پیشتر از این با توجه به اتمام مراحل بازجوئی از بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به قرنطینه این زندان منتقل شده بود به اندرزگاه ۸ این زندان منتقل شد و همزمان با این انتقال به اعتصاب غذای خود پس از گذشت ۴۲ روز پایان داده بود.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۶ شهریورماه ۱۳۹۸، زرتشت احمدی راغب، پس از انتقال از زندان اوین به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهریار به مدت ۳ روز تحت بازجوئی قرار گرفت و مجددا به سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین بازگردانده شده بود.

زرتشت احمدی راغب، از جمله فعالان مدنی با سابقه است که بارها سابقه بازداشت، احضار و محکومیت به حبس و سایر موارد محرومیتی از حقوق شهروندی را در کارنامه فعالیتهای مدنی و اجتماعی خود تجربه کرده است.

در ادامه تحصن های زرتشت احمدی راغب در مقابل شهرداری فردوسیه و ساختمان فرمانداری شهریار این فعال مدنی در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، در حین برگزاری تحصن در دفتر شهرداری فردوسیه توسط ماموران امنیتی برای دومین بار بازداشت و پس از انتقال به کلانتری شهر فردوسیه از توابع شهرستان شهریار آزاد شد.

این فعال مدنی، برای سومین بار در تحصن اعتراضی خود برای بازگشت به خود در شهرداری فردوسیه در تاریخ ۳ تیرماه ۱۳۹۸، پس از تحصن مجدد در دفتر شهرداری فردوسیه در پی تماس تلفنی شهردار به نیروهای امنیتی و مراجعه آنها به دفتر شهرداری، زرتشت احمدی راغب برای سومین بار به دلیل اعتراض مسالمت آمیز بازداشت و به کلانتری فردوسیه منتقل شده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید