دادگاه انقلاب تهران؛ جلسه سوم دادگاه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی برگزار خواهد شد

علی یونسی و امیرحسین مرادی

جلسه سوم دادگاه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.  امیرحسین مرادی و علی یونسی، از تاریخ ۲۲ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از آن به سلول انفرادی در بند۲۰۹ ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شدند و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بودند و تا به امروز کماکان در وضعیتی بلاتکلیف و در خطر هرگونه حکمی هستند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،  به نقل از امتداد، روز یکشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۱، امیرحسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، محبوس در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، در سومین جلسه دادرسی خود توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم، محاکمه خواهند شد. پیشتر نیز در تاریخهای ۱۲ تیر و پنج بهمن ماه ۱۴۰۰، جلسات اول و دوم دادگاه این شهروندان برگزار شده بود. همچنان قرار قضائی این پرونده بر حبس متهمان آن در سلول انفرادی بند ۲۰۹ هست.

مصطفی نیلی، وکیل مدافع علی یونسی، ضمن‌اعلام این خبر از امتناع رئیس شعبه دادگاه انقلاب تهران از دیدار با او خبر داد گفت:”جلسه بعدی رسیدگی به پرونده علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه شریف که سومین جلسه رسیدگی به پرونده است در روز یکشنبه ۲۸ فروردین‌ماه برگزار خواهد شد.”

این وکیل دادگستری همچنین افزود:”پیرو درخواست هفته گذشته از رئیس دادگاه انقلاب و تعیین وقت از سوی ایشان، دیروز دوشنبه، وکلا به همراه خانواده‌های این دو جوان به حوزه ریاست دادگاه انقلاب مراجعه داشتیم که بعد از دو ساعت معطلی، گفته شد که ریاست دادگاه انقلاب در ابتدا، خانواده‌ها و سپس وکلا را برای ملاقات می‌پذیرد. حضور خانواده‌ها با جلسه‌ای بیش از یک ساعته با رئیس دادگاه انقلاب همراه بود که متاسفانه هیچ پاسخی به درخواست قانونی تبدیل قرار بازداشت موقت در این جلسه داده نشد. بعد از خروج خانواده‌ها، ما بنای مطرح کردن درخواست قانونی خود را داشتیم که رئیس دادگاه از ملاقات با وکلای پرونده امتناع کرد. مسئول دفتر ریاست دادگاه انقلاب به نقل از ایشان گفت که هیچ صحبتی با وکلا ندارم و همه حرف‌ها را با خانواده‌ها مطرح کردم. بنا بر گفته خانواده‌ها، شخص دیگری به جز رئیس دادگاه انقلاب در این جلسه حضور داشته که در ابتدای کار، برخورد بدی با خانواده‌ها کرده و جلسه، حالت بازجویی داشته است! خانواده‌ها گفتند که وقتی به این نحوه برخورد اعتراض کردیم، روش صحبت را تغییر دادند ولی باز هم به درخواست اصلی که، تبدیل قرار این دو جوان بود، هیچ پاسخی داده نشد. به خانواده‌ها گفتند که بند عادی جای خوبی نیست و به خاطر صلاح بچه‌ها، آن‌ها را در بند ۲۰۹ نگه داشته‌ایم!”

پیش از این نیز، در تاریخ های ۵ بهمن ماه ۱۴۰۰، جلسه دوم دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرحسین مرادی و علی یونسی برگزار و با توجه به اعلام مصطفی نیلی، در پی وجود نواقصی این پرونده به دادسرا بازگردانده شده بود.‌

همچنین، در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۰، جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرحسین مرادی و علی یونسی، پس از ۴۵۰ روز بازداشت و بلاتکلیفی آنها در سلول انفرادی و اندرزگاه ۴ زندان اوین، برگزار و این شهروندان بخشی از دفاعیات خود را در آن جلسه دادرسی به همراه وکلای خود ارائه کردند.

لازم به ذکر است، چندی پیش، فیلمی از اعترافات اجباری این دو شهروند منتشر شد. صحبتهای امیرحسین مرادی و علی یونسی که مشخص است از واقعیت امر فاصله بسیاری دارد و جملات آنها تماما دیکته شده و با ارعاب و ترس هست آنها را متهم به ساخت بمب کرد. این فیلم واقعیتی را آشکار می کند و آن هم احتمال صدور اعدام برای این ۲ دانشجوی برتر دانشگاه صنعتی شریف است.

امیرحسین مرادی و علی یونسی، از تاریخ ۲۲ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از آن به سلول انفرادی در بند۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شدند و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بودند و تا به امروز کماکان در وضعیتی بلاتکلیف و در خطر هرگونه حکمی هستند.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی ارجاع پرونده علی یونسی و امیرحسین مرادی را به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران اطلاع رسانی کرده بود.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی ضمن ابراز نگرانی از شکنجه و ضرب و شتم علی یونسی, از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا امکان دسترسی وی به وکیل و سایر مواردی که باید در طی دوران بازداشت متهم از آنها برخوردار باشد را فراهم و از طرح اتهامات بی پایه و اساس به علی یونسی خودداری کنند.

امیرحسین مرادی و علی یونسی، در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران وزارت اطلاعات پس از ضرب و شتم بازداشت شدند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید