بیانیه دانشجویان علم و صنعت تهران / تجمع اعتراضی به فضای پلیسی دانشگاه و رفتارها واقدامات حراست پس از بازگشایی

بیانیه دانشجویان علم و صنعت تهران

دانشجویان علم  و صنعت تهران در پی بازگشایی دانشگاه به فضای پلیسی و امنیتی دانشگاه طی بیانیه‌ای خواستار پایان دادن به وضعیت موجود شدند در بخشی از این بیانیه آمده است:  ما دانشجویان، حضور نیرو های امنیتی در دانشگاه و ایجاد رعب و وحشت را به شدت محکوم می کنیم.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز یکشنبه چهارم اردیبهشت ماه 1401، دانشجویان عم و صنعت تهران در اعتراض به امنیتی بودن فضای دانشگاه طی صدور بیانیه‌ای خواستار پایان دادن به وضعیت موجود شدند.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

دانشجویان! همکلاسی‌ها!

امروز دو هفته از بازگشایی دانشگاه، بعد از دو سال تعطیلی میگذرد.

امروز شاهد اولین تجمع دانشجویی، در دفاع از حق دانشجویان هستیم.

با اینکه مدت کوتاهی است که از بازگشایی دانشگاه می‌گذرد اما در همین مدت کوتاه شاهد شدت گرفتن تلاش‌هایی برای استقرار نظم پلیسی در دانشگاه هستیم. گویا تعطیلی دو ساله دانشگاه و شکاف نسلی ایجادشده میان دانشجويان، به اقتدارگرایان فرصتی برای از بین بردن دستاوردهای مبارزات دانشجویی داده. آن ها فکر می کردند که می توانند نبض دانشجو را خاموش کنند. اما این گمان، خیال خامی بیشتر نیست
دو هفته از بازگشایی دانشگاه ها می گذرد و ما چیزی جز اذیت و آزار ندیده‌ایم. حراست دانشگاهی که وظیفه حفاظت از دانشجو را دارد، امروزه بیش از هر نهاد دیگری مخل آسایش اوست. روندی که تنها منحصر به علم و صنعت نیست و در  سایر دانشگاه‌ها نیز به شکل های مختلف دیده می‌شود. پروژه‌ای که برای سرکوب و خنثی کردن پتانسیل سیاسی دانشگاه در جریان است نه فقط با تشدید فشارها بر فعالان و تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی بلکه همراه با فشارهایی روزانه بر عموم دانشجویان. فشارهایی همچون گسترش حوزه دخالت در پوشش دانشجویان حتی خارج از دانشگاه و ایجاد رعب و وحشت و تهدید دانشجویانی که تا پیش از این رنگ دانشگاه حضوری را به چشم ندیده بودند و برای تحصیل، کیلومترها از شهرهای خود دور شده‌اند.

در این میان عملکرد حراست و حفاظت فیزیکی دانشگاه‌ علم و صنعت جان‌هایمان را به لب رسانده. این نهاد قدرت تا بدان جا پیش رفته که هفته گذشته وقتی تشکلی علیه این عملکرد آن‌ها دست به صدور بیانیه‌ای زد، به جمع‌آوری بیانیه‌های یک تشکل از سطح دانشگاه پرداخت و یکی از دانشجویان را مضروب و به همراه تعدادی دیگر به کمیته انضباطی احضار کرد و پای نیروهای نظامی را به صحن دانشگاه باز کرد.

امروز دهه شصت نیست! که بتوان با اجبار، سلایق و عقاید عصر حجری خود را با زور و چماق به خورد دانشجو داد. امروزه باید حق آزادی انتخاب را پذیرفت. چاره‌ای هم جز پذیرش آن نیست. حق انتخاب، مهم‌ترین حق هر انسانی بعد از حق زندگی ست.

ما دانشجویان، حضور نیرو های امنیتی در دانشگاه و ایجاد رعب و وحشت را به شدت محکوم می کنیم. امروز ما دانشجویان خواستار موارد زیر هستیم:

 1. تشکیل شورای نظارت بر حراست
 2. توقف دخالت در امور شخصی دانشجویان و زیست دانشجویی و به رسمیت شناختن حق آزادی انتخاب
 3. شفاف شدن عملکرد حراست، انتشار آیین نامه‌ها و مصوبه‌ها به صورت علنی
 4. مشخص شدن هویت نیروهای حفاظت فیزیکی! (افراد باید اتیکت اسمشان را روی بیرونی‌ترین لباسشان نصب کنند.)
 5. توقف گشت زنی در سطح دانشگاه، و حذف و عدم استعمال موتورسیکلت و وسایل نقلیه موتوری توسط حفاظت فیزیکی
 6. برخورد با عاملان ضرب و شتم یک دانشجو
 7. توقف ممانعت از فعالیت‌های دانشجوییِ سیاسی، مدنی، صنفی و فرهنگی
 8. توقف پیگرد کمیته انضباطی دانشجویانی که اخیرا احضار شده‌اند
 9. رفع محدودیت رفت و آمد خوابگاه‌ها
 10. حدف سرشماری شبانه خوابگاه‌ها

و در آخر:

 1. توقف امنیتی سازی دانشگاه و عدم حضور دوباره نیروهای نظامی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید