زندان وکیل آباد مشهد؛ عباس واحدیان شاهرودی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم شده است

عباس واحدیان شاهرودی

عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم است.  او در حال سپری کردن محکومیت 10 سال حبس خود در زندان وکیل آباد مشهد است. مصادیق اتهامات این زندانی سیاسی اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم امنیت کشور همکاری با گروه‌های معاند نظام به قصد بر هم زدن امنیت کشور، عنوان شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز سه شنبه ششم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه شش سالن ۱ زندان وکیل آباد مشهد در پی ابتلا به بیماری نوسان فشارخون، عفونت لثه و احساس درد در قفسه سینه از دسترسی به داروهای خود و اعزام به هرگونه مرکز درمانی و خدمات پزشکی محروم و مسئولان زندان وکیل آباد به وضعیت درمانی او رسیدگی نمی کنند. این زندانی سیاسی، در ۲ پرونده جداگانه در کُل به تحمل ۲۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی《 تجمیع جرائم 》تحمل ۱۰ سال از این حبس تعزیزی برای او لازم به اجرا است.

شهلا جهانبین، همسر عباس واحدیان شاهرودی ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”‏امروز یکشنبه ۱۴۰۱/۲/۴ همسرم ‎عباس واحدیان شاهرودی تماس گرفت و گفت فشارخونم به شکل تدریجی از ابتدای دستگیری بالا رفته و از زمان انتقالم از بازداشتگاه انفرادی به بند ۶/۱ داروهای فشارخونم را دریافت نمی کنم‏ و فقط بدو ورودم به زندان پزشک زندان فقط بمدت ۱۰ ثانیه جلوی در اتاق ایستاده تب سنج روی پیشانیم گذاشت و گفت کرونا ندارم، همسرم گفت؛ در قفسه سینه درد دارم و عفونت لثه هام اذیتم میکنه و در مجموع حال همسرم خوب نبود! ‏طی درخواست وکیل ایشان جناب علی شریف زاده از مسئولین زندان و قاضی اجرای احکام تقاضا شده است که همسرم جهت درمان هرچه سریعتر به مراکز تخصصی اعزام شوند، تضمین سلامت ایشان از اولیت های اصلی و مطالبات خانواده است.”

لازم به ذکر است، عباس واحدیان شاهرودی، در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از تحمل بیش از ۶ ماه سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به اندرزگاه ۶ سالن ۱ زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد اما بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در میان زندانیان جرائم خطرناک نگهداری می شود.

در تاریخ ۱۴اسفند ماه ۱۴۰۰، سازمان عفو بین الملل، با انتشار بیانیه ای خواستار دسترسی عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی به درمان و برخورداری او از حق دادرسی عادلانه منطبق با مفاد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر و سایر حقوق یک زندانی شده بود.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰، عباس واحدیان شاهرودی، در پرونده دوم خود توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد با اتهامات《 اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم امنیت کشور 》به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و به اتهام《 همکاری با گروه‌های معاند نظام به قصد بر هم زدن امنیت کشور》به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در تاریخ ۷ دی ماه ۱۴۰۰، به او ابلاغ شد و با توجه به عدم اعتراض او به حکم صادره《 به علت ناعادلانه بودن روند دادرسی و فرمایشی بودن اتهامات و دادگاه》این حکم بدون ارجاع به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی عینا تائید و به او ابلاغ شد.

جلسه دادرسی به پرونده این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۸ آذر و ۶ دی ماه ۱۴۰۰، بدون اطلاع علی شریف زاده اردکانی، وکیل مدافع او در شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد برگزار شده بود.

عباس واحدیان، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۰، بدون اطلاع قبلی، از بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به دادگاه انقلاب این شهر منتقل و با توجه به اینکه هیچگونه ابلاغ تاریخ دادرسی برای وکیل او هم ارسال نشده بود وکیل مدافع او در جلسه دادرسی حاضر نشد به همین علت این زندانی سیاسی به قاضی دادگاه اعتراض کرد و خواستار حضور وکیلش شد اما دفاعیه ای را تنظیم و به قاضی دادگاه ارائه کرده بود.

پیشتر نیز یک منبع مطلع از پرونده عباس واحدیان به حقوق بشر در ایران گفته بود: “قاضی دادگاه در پاسخ به اعتراض عباس واحدیان، ادعا کرده بود که وکالت علی شریف زاده اردکانی، بعنوان وکیل مدافع این زندانی سیاسی در پرونده عباس واحدیان ثبت نشده و این در صورتی است که این وکیل دادگستری ۲ مرحله از تهران به مشهد و به شعبه ۹۰۳ بازپرسی مراجعه کرده بود اما بازپرس مانع پذیرش وکالت او بر این پرونده شده بود.”

عباس واحدیان شاهرودی، در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱۰ ساله خود از بابت اتهامات《 اقدام علیه امنیت ملی 》و《 اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور 》به سبب امضاء بیانه برای استعفای علی خامنه ای است.

لازم به ذکر است، عباس واحدیان شاهرودی، در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۰، در شهرستان رضوانشهر از توابع استان گیلان در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در مشهد مرکز استان خراسان رضوی منتقل و از آن زمان تا به امروز در سلول انفرادی محبوس شده است.

این فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد، در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸، در پی یورش توام با خشونت و ایجاد رعب و وحشت ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر ورود به منزل، پس از تفتیش منزل توام با ضرب و شتم در حضور خانواده و فرزندانش بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹، از بند ۴ زندان وکیل آباد مشهد با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و تفهیم اتهامات تشکیل و ایجاد گروه به قصد برهم زدن نظم کشور، تشکیل و هدایت گروه بیانیه ۱۴ فعال مدنی برای استعفای علی خامنه ای، تبلیغ علیه نظام، همکاری با سازمانها و گروههای معاند، گفتگو با رسانه های معاند نظام، توهین به روح الله خمینی، توهین به رهبری، توهین به مقامات کشوری و لشکری، اخلال در نظم و آسایش عمومی، اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

واحدیان شاهرودی، نخستین بار، در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۷، توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد، بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود.

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار عباس واحدیان شاهرودی، است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید