زندان اوین؛ گزارشی از آخرین وضعیت هومن جوکار، فعال محیط زیست

هومن جوکار

هومن جوکار، فعال محیط زیست دوران محکومیت هشت ساله حبس خود را در زندان اوین سپری می کند. او پیش‌تر به اتهام همکاری با دولت امریکا، به هشت سال حبس محکوم شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ هومن جوکار، فعال محیط زیست دوران محکومیت هشت سال خود را در زندان اوین سپری می‌کند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند در خصوص آخرین وضعیت وی گفت: «در هفته های اخیر آقای جوکار به همراه همسر خود خانم سپیده کاشانی، به مرخصی اعزام شدند و در طی این مرخصی آقای جوکار تحت عمل جراحی چشم قرار گرفتند و مدتی بعد با پایان ایام مرخصی به زندان بازگشتند.»

هومن جوکار پیشتر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۴۰۰، جهت شرکت در مراسم سوگواری پدرش از زندان اوین به مرخصی اعزام شده بود.

هومن جوکار مدیر سابق پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که از زمستان سال ۹۶ در زندان اوین بسر می‌برد، پیشتر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به همراه ۷ متهم دیگر پرونده موسوم به فعالان محیط زیست محاکمه شد.

بر اساس حکم صادره، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ تحمل سال حبس تعزیری، طاهر قدیریان و هومن جوکار هرکدام به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، امیرحسین خالقی، سام رجبی و سپیده کاشانی هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و عبدالرضا کوهپایه نیز به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

مورخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای قطعی توسط دادگاه تجدید نظر برای ۸ متهم پرونده فعالان محیط زیست خبر داد. اسماعیلی در خصوص اتهامات مطروحه و احکام قطعی این شهروندان گفت: “مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شده‌اند”. وی افزود: “هومن جوکار و طاهر قدیریان به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۸ سال حبس و سام رجبی و سپیده کاشان دوست (کاشانی) به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شده‌اند”. سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: “امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۴ سال حبس محکوم شدند.”

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید