حکم اعدام سهیلا عابدی، کودک-همسر محبوس در زندان مرکزی سنندج به اتهام «قتل عمد» به اجرا درآمد

زندان مرکزی سنندج

حکم سهیلا عابدی، کودک-همسر محبوس در زندان مرکزی سنندج که به اتهام «قتل عمد» همسر خود به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، به اجرا درآمد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ صبح روز جاری، چهارشنبه پنج مرداد ماه، حکم دست‌کم یک زن در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش سهیلا عابدی احراز شده، به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود.

بر اساس این گزارش، سهیلا عابدی، متولد ۱۳۶۸ بود که پیش از اعدام در بند کانون اصلاح و تربیت (بند نسوان) زندان مرکزی سنندج به‌سر می‌برد. وی متهم بود که در تاریخ شش بهمن ماه ۱۳۹۳، به علت اختلافات خانوادگی، همسر خود را به قتل رسانده است.

پیشتر یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «سهیلا عابدی، ده سال پیش از وقوع قتل یعنی در سن ۱۵ سالگی ازدواج کرده بود».

ازدواج کودکان یا کودک-همسری نوعی ازدواج رسمی یا غیررسمی است که که در آن فرد پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی وارد پیمان زناشویی می‌شود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

ایران یکی از بزرگ‌ترین اعدام کننده‌های زنان در سال‌های اخیر بوده است. سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی مفصل که به مناسبت ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام منتشر کرد، به آمار دقیق اعدام زنان از سال ۲۰۱۰ تا آن هنگام پرداخته است. برای اطلاع از جزئیات این گزارش، می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف آن را بخوانید/. سازمان حقوق بشر ایران،

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید