افزایش اعدام‌ها؛ اعدام دو زندانی ازجمله یک تبعه افغانستان در زندان زاهدان

میثم چندانی، رضا ارباب‌زهی و عبدالحق گمشادزهی

صبح روز شنبه هیجدهم، حکم دو زندانی ازجمله یک شهروند بلوچ و یک تبعه افغانستان که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. پیشتر خبر اعدام یک زندانی دیگر با اتهام «محاربه» در این روز اعلام شده بود، با این حساب شمار اعدام شدگان امروز در زاهدان به سه تن افزایش یافت.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح روز شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دو مرد در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. هویت این دو زندانی عبدالحق گمشادزهی، ۳۳ ساله، اهل میرجاوه (شهروند بلوچ) و رضا ارباب‌زهی، ۲۳ ساله، اهل ولایت فراه کشور افغانستان احراز شده است.

براساس این گزارش، رضا ارباب‌زهی از سال ۱۳۹۹ و عبدالحق گمشادزهی نیز از سال ۱۴۰۰ به اتهام «قتل عمد» بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.

پیشتر خبر اعدام یک زندانی بلوچ دیگر در صبح روز جاری در زندان مرکزی زاهدان اعلام شده بود. این زندانی که هویتش میثم چندانی (دهقانی) اعلام شده، با اتهام «محاربه از طریق اقدام مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود. با این حساب شمار اعدام‌های امروز در زاهدان به سه تن افزایش یافت.

اعدام این سه زندانی درحالی است که تسنیم، وبسایت نزدیک به نهادهای امنیتی در ایران خبر از اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان داده است. این زندانی به اتهام «قتل عمد» سه مامور پلیس در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۰ بازداشت و به قصاص نفس محکوم شده بود. مشخص نیست گزارش تسنیم به اعدام کدام یک از این سه زندانی اشاره دارد.

اعدام دو زندانی دیگر تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید