زخمی شدن یک کولبر ١٧ سالە در مرز بانه

آریا معادی

آریا معادی، کودک کولبر ١٧ سالە اهل بانە در پی تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران در مناطق مرزی «هه‌نگه‌ژال» به شدت زخمی شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شامگاه دوشنبه ششم  آذرماه ۱۴۰۲، یک کودک کولبر ۱۷ ساله به ‌نام آریا معادی اهل شهرستان بانه در پی تیراندازی هنگ مرزی در مناطق مرزی این شهر زخمی شد.

بر اساس این گزارش، این کولبر نوجوان ابتدا جهت مداوا به بیمارستان شهر بانه متتقل شده بود که بر اثر شدت جراحات وارده به بیمارستانی در شهر تبریز انتقال یافته است. از وضعیت کنونی این کولبر اطلاعی در دست نیست.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید