زخمی شدن دو کولبر در مرز بانه

محمد ویسی

دو کولبر به نام‌های زاهر (فامیلی نامشخص) اهل شهر بوکان و محمد ویسی اهل سقز در پی تیراندازی هنگ مرزی به گروهی از کولبران در مناطق مرزی بانه زخمی شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شنبه پنج آذرماه ۱۴۰۲، دو کولبر به‌نام های «محمد ویسی» اهل سقز و «زاهر (فامیلی نامشخص)»، اهل بوکان در مرز بانه به شدت زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، هردو این کولبران جهت مداوا به مراکز درمانی متتقل شده‌اند. همچنین گفته می‌شود آقای زاهر که از ناحیه شکم و پایین تنه به شدت زخمی شده بود، مورد عمل جراحی قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید