زخمی شدن چهار کولبر در مرز بانه

کولبران زخمی

چهار کولبر به‌نام‌های کیوان محمدزاده، ستار شیخی، برهان رحمانی و عطا صادقی در پی تیراندازی نیروهای مسلح در مناطق مرزی بانه هه‌نگه‌ژال زخمی شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، طی روزهای اخیر چهار کولبر به‌نام‌های کیوان محمدزاده، ستار شیخی، برهان رحمانی و عطا صادقی در پی تیراندازی نیروهای مسلح در مناطق مرزی بانه زخمی شدند.

بر اساس  گزارشی دیگر روز شنبه دوم دی‌ماه ۱۴۰۲، نیروهای هنگ‌مرزی در نوارمرزی هه‌نگه‌ژال بانه به سوی کولبران آتش گشودند که در نتیجه آن یک کولبر با هویت “عطا صادقی” ٣۵ ساله و اهل شهر سقز از ناحیه دست به شدت زخمی شده است. لازم به ذکر است که نامبرده جهت مداوا به بیمارستان شفا سقز منتقل شده است.

همچنین در حادثه‌ای مشابه روز جمعه اول دی‌ماه ۱۴۰۲، یک کولبر جوان اهل شهر به نام ستار شیخی۲۷ ساله و اهل شهر سقز نیز در پی تیراندازی نیروهای مسلح زخمی شد.

در ادامه این گزارش‌ها  روز پنج‌شنبه ۳۰ آذرماه ١۴٠٢، نیروهای مسلح در مناطق مرزی هه‌نگه‌ژال بانه به سوی گروهی از کولبران آتش گشودند که در نتیجه آن یک کولبر اهل شهر دیواندره با هویت “برهان رحمانی” به شدت زخمی شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید