اعدام پنج زندانی همزمان با فرارسیدن سال نو میلادی در ندامتگاه مرکزی کرج

ناوخاص ملکی (ملک‌زاده)

حکم پنج زندانی که در یک پرونده مشترک با اتهام «سرقت مسحانه» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) به اجرا درآمد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح روز دوشنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۲، رسانه‌های داخلی از اعدام پنج مرد در زندان مرکزی کرج خبر داده‌ند. این پنج زندانی به اتهام «سرقت‌های متعدد مسلحانه، خشن، مقرون به آزار و راهزنی در استان البرز و سایر نقاط کشور» به اعدام محکوم شده بودند. در این گزارش به هویت افراد اعدام شده اشاره‌ای نشده است.

براساس این گزارش این پنج زندانی اقدام به ۱۴ فقره سرقت از دامداران و رانندگان کامیون کرده بودند.

سازمان حقوق بشر ایران، به نقل از یک منبع مطلع این پنج زندانی که هویتشان مسعود رستمی، منوچهر عقابی، داریوش شکرزاده، ناوخاص ملکی (ملک‌زاده) و افشین محمدی احراز شده، روز شنبه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این پنج زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این پنج زندانی در هنگام انتقال به سلول انفرادی مقاومت کردند و پس از دخالت گارد زندان و با زور به سلول انفرادی منتقل شدند».

براساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۵۸۲ تن در زندان‌های ایران اعدام شدند که رسانه‌های داخل ایران تنها ۷۱ مورد از آنها را اعلام کرده بودند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید