اعدام بلوچ‌ها: تشدید تنش در سیستان و بلوچستان/ حکم اعدام چهار زندانی بلوچ در تهران صادر شد

عیدو شه‌بخش، عبدالغنی شه‌بخش، عبدالرحیم قنبرزهی گرگیج و سلیمان شه‌بخش

دادگاه انقلاب تهران، عیدو شه‌بخش، عبدالغنی شه‌بخش، عبدالرحیم قنبرزهی گرگیج و سلیمان شه‌بخش را به اتهام «بغی» و «تشکیل و عضویت در گروهک‌های تروریستی ضدانقلاب» به اعدام محکوم کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام چهار زندانی بلوچ به‌نام‌های عیدو شه‌بخش، عبدالغنی شه‌بخش، عبدالرحیم قنبرزهی گرگیج و سلیمان شه‌بخش صادر شد.

بر اساس این گزارش، این حکم  توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاده به اتهام «بغی» و «تشکیل و عضویت در گروهک‌های تروریستی ضدانقلاب» صادر شده است. این دادگاه اتهام دیگر آنها را مشارکت در حوادث امنیتی در سال‌های ۱۳۸۶، ۱۳۸۸، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۴ اعلام کرده است.

بنا به اطلاعات رسیده این پرونده سراسر از ابهام، ایراد و تناقض است. اما به دلیل فشار اطلاعات سپاه این پرونده باز و چهار زندانی بلوچ محاکمه و به اعدام محکوم شده‌اند.

۲متهم اول این پرونده به نام‌های عیدو شه‌بخش و عبدالغنی شه‌بخش پیش از این در سال ۱۳۹۵ به این جرم دستگیر، محاکمه و از همه اتهامات تبرئه و آزاد شدند اما پس از مدتی توسط ماموران اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان بازداشت شدند.

سلیمان شه‌بخش، متهم ردیف چهار نیز درهنگام جرم منتسبه تنها ۱۲سال داشته است وی متولد۱۳۷۵ می‌باشد. با توجه به قوانین قضایی جمهوری اسلامی، حتی اگر این جرم صحت داشته باشد مشمول قوانین «عمل مجرمانه کودک» محسوب شده و صدور حکم اعدام برای وی خارج از قوانین حقوقی و بین‌المللی می‌باشد.

در رابطه با اتهامات متهم ردیف سه، عبدالرحیم قنبرزهی گرگیج، تنها مستندات کل پرونده، اعترافات اجباری وی است که در زیر شکنجه اخذ شده است. وی بی‌سواد است و ماموران شکنجه‌گر با فشار و شکنجه وی را مجبور به انگشت زدن بر پای برگه‌ها کرده‌اند.

شدت شکنجه‌های وی به حدی است که کارشناسان ضابط قضایی اجباری بودن اعترافات و وجود اجبار در اثر انگشت متهم را تاییدکرده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید