مرضیه فارسی و فروغ تقی پور هر کدام به پانزده سال حبس توسط دادگاه انقلاب تهران محکوم شدند

فروغ تقی‌پور و مرضیه فارسی

مرضیه فارسی و فروغ تقی پور هر کدام به پانزده سال حبس محکوم شدند، این حکم به صورت غیابی برای این دو متهم سیاسی صادر شده است. این حکم سنگین در حالی صادر شده است که این دو زن از حقوق اولیه خود مانند دسترسی به وکیل و دادرسی عادلانه محروم بوده اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه بیست و ۲۵ ماه ۱۴۰۲، دو متهم سیاسی به‌نام‌های مرضیه فارسی و فروغ تقی پور هرکدام به پانزده سال حبس محکوم شدند. این حکم به صورت غیابی و از سوی دادگاه انقلاب تهران صادر شده است.

اتهاماتی مانند “بغی” و “عضویت در گروه های مخالف نظام” بارها برای سرکوب فعالان سیاسی و مدنی در ایران استفاده شده است. این اتهامات مبهم و بدون تعریف دقیق، به جمهوری اسلامی اجازه می دهد تا منتقدان خود را به راحتی به زندان و مجازات های سنگین محکوم کند.

خانم فارسی و خانم تقی پور که پیش‌تر از بابت اتهاماتی از جمله “بغی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند، در یک پرونده مشترک، به ظن “عضویت در گروه های مخالف نظام” هر کدام به پانزده سال حبس محکوم شدند.

مصادیق اتهامی مورد استناد قاضی برای صدور این احکام مشخص نیست، اما ایمان افشاری قاضی شعبه بیست و ششم دادگاه انقلاب تهران، سابقه متعددی در صدور احکام ناعادلانه برای فعالان سیاسی دارد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده یکی از این متهمان سیاسی ضمن تایید این خبر گفت: “حکم مذکور روز چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ماه، توسط وکیل مدافعشان در زندان به آنها اعلام شده است.”

چندی پیش جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خانمها فارسی و تقی پور، بدون حضور آنها در شعبه مذکور برگزار شده بود.

مرضیه فارسی و فروغ تقی پور در تاریخ هجدهم آذرماه سال جاری، در دادسرای اوین به ظن همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام از بابت اتهام “بغی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

در تاریخ ۳۰ مردادماه سال جاری، خانم فارسی و خانم تقی پور توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شدند. این شهروندان چندی بعد طی یک تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالشان به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر دادند. در نهایت چندی بعد به بند زنان این زندان منتقل شدند.

فروغ تقی پور و مرضیه فارسی، دو زندانی سیاسی سابق ساکن در تهران، پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و تحمل حبس را داشته اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید