یک کولبر با سقوط از ارتفاعات نوسود مجروح شد

سلمان امیری

سلمان امیری کولبر اهل مریوان با سقوط ار ارتفاعات نوسود به شدت مجروح شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، طی روزهای گذشته، یک کولبر به نام سلمان امیری اهل مریوان بر اثر سقوط از ارتفاعات مرز نوسود به شدت مجروح شده است.

به گفته یک منبع مطلع، این کولبر در این حادثه از ناحیه کمر دچار آسیب‌دیدگی شدید شده است.

این کولبر جهت مداوا پزشکی ابتدا به بیمارستان پاوه منتقل و سپس به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان طالقانی کرمانشاه انتقال داده شده است.

تاکنون این کولبر یک بار مورد عمل جراحی قرار گرفته و قرار است برای بار دوم نیز در بیمارستان طالقانی کرمانشاه مورد عمل جراحی قرار گیرد.

کولبری اصطلاحی است که به افرادی در غرب ایران، عمدتا در مناطق کردنشین، گفته می‌شود که برای امرار معاش به حمل کالا بین دو طرف مرز ایران و کشورهای همسایه (عمدتا عراق) مبادرت می‌ورزند. این کالاها معمولا بر پشت کول‌برها یا با استفاده از حیوانات بارکش حمل می‌شوند و شامل اقلام مختلفی از جمله لوازم خانگی، پوشاک، سیگار و …. هستند.

خطرات جانی: کولبران مجبورند از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور و خطرناک عبور کنند که این کار با ریسک سقوط، بهمن، برف و یخبندان همراه است. متاسفانه تیراندازی نیروهای مرزبانی هم از دیگر خطراتی است که جان کولبران را تهدید می‌کند.

مشکلات معیشتی: درآمد کولبری ناپایدار بوده و با سختی و مشقت بسیاری بدست می‌آید. همچنین به دلیل ماهیت غیررسمی این کار، کولبران از مزایای کارگری مانند بیمه و بازنشستگی محروم هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید