زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی پیرانشهر

امید آذری و سعدی محمودی

امید آذری و سعدی محمودی دو کولبر اهل یکی از روستاهای پیرانشهر در پی تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران در مناطق مرزی این شهر زخمی شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شامگاه روز جمعه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۲، دو کولبر به نام‌های امید آذری فرزند عثمان اهل روستای «گردباسک» از توابع پیرانشهر و سعدی محمودی فرزند عمر اهل روستای «هنگ آباد» از توابع پیرانشهر در پی تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران در مناطق مرزی پیرانشهر زخمی شدند.

این دو کولبر بدون اخطار قبلی  در مرز «حاجی عمران» پیرانشهر مورد شلیک مستقیم قرار داده‌اند.

این دو کولبر جهت مداوا پزشکی به مراکز درمانی شهر سوران در اقلیم کردستان عراق منتقل و سعدی محمودی به دلیل شدت جراحات وارده به  بیمارستان «ایمرجنسی» شهر اربیل  منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از شدت جراحات وارده و وضعیت دقیق این دو کولبر اطلاعی در دست نیست.

کولبری اصطلاحی است که به افرادی در غرب ایران، عمدتا در مناطق کردنشین، گفته می‌شود که برای امرار معاش به حمل کالا بین دو طرف مرز ایران و کشورهای همسایه (عمدتا عراق) مبادرت می‌ورزند. این کالاها معمولا بر پشت کول‌برها یا با استفاده از حیوانات بارکش حمل می‌شوند و شامل اقلام مختلفی از جمله لوازم خانگی، پوشاک، سیگار و …. هستند.

خطرات جانی: کولبران مجبورند از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور و خطرناک عبور کنند که این کار با ریسک سقوط، بهمن، برف و یخبندان همراه است. متاسفانه تیراندازی نیروهای مرزبانی هم از دیگر خطراتی است که جان کولبران را تهدید می‌کند.

مشکلات معیشتی: درآمد کولبری ناپایدار بوده و با سختی و مشقت بسیاری بدست می‌آید. همچنین به دلیل ماهیت غیررسمی این کار، کولبران از مزایای کارگری مانند بیمه و بازنشستگی محروم هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید