زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی نوسود

کولبر

دو کولبر به نام های میلاد و فرزاد (نام خانوادگی نامشخص) در پی تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران در مناطق مرزی نوسود زخمی شده اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نوسود، شامگاه شنبه پنجم اسفند ۱۴۰۲، دو کولبر به نام های میلاد و فرزاد (نام خانوادگی نامشخص) در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود، دو کولبر زخمی شدند.

بر اساس گزارش‌های دریافتی، در تاریخ مذکور تیراندازی نیروهای مسلح در مناطق مرزی نوسود، منجر به زخمی شدن دستکم هجده کولبر شده است.

هنوز از هویت دیگرکولبران زخمی و یا آخرین وضعیت سلامتی آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

فقدان شغل و معیشت مناسب: معضل کولبری به عنوان راهی برای کسب معیشت در مناطق مرزی به دلیل فقدان شغل و فرصت های اقتصادی مناسب، جان بسیاری از کولبران را به خطر انداخته است.

کولبری اصطلاحی است که به افرادی در غرب ایران، عمدتا در مناطق کردنشین، گفته می‌شود که برای امرار معاش به حمل کالا بین دو طرف مرز ایران و کشورهای همسایه (عمدتا عراق) مبادرت می‌ورزند. این کالاها معمولا بر پشت کول‌برها یا با استفاده از حیوانات بارکش حمل می‌شوند و شامل اقلام مختلفی از جمله لوازم خانگی، پوشاک، سیگار و …. هستند.

خطرات جانی: کولبران مجبورند از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور و خطرناک عبور کنند که این کار با ریسک سقوط، بهمن، برف و یخبندان همراه است. متاسفانه تیراندازی نیروهای مرزبانی هم از دیگر خطراتی است که جان کولبران را تهدید می‌کند.

مشکلات معیشتی: درآمد کولبری ناپایدار بوده و با سختی و مشقت بسیاری بدست می‌آید. همچنین به دلیل ماهیت غیررسمی این کار، کولبران از مزایای کارگری مانند بیمه و بازنشستگی محروم هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید