سامان یاسین، بار دیگر به بیمارستان امین آباد منتقل شد

سامان صیدی

سامان صیدی (یاسین)، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از زندان قزلحصار کرج به بیمارستان آموزشی درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) منتقل شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سامان صیدی (یاسین)، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۲، از زندان قزلحصار کرج به بیمارستان آموزشی درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) منتقل شده است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این متهم سیاسی ضمن تأیید این خبر گفت: “سامان روز سه‌شنبه پانزدهم اسفندماه، از زندان قزلحصار کرج به بیمارستان آموزشی درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) منتقل شده است.”

این متهم سیاسی چندی پیش با نگارش نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه اعلام کرده بود که از ۱۸ ماه بلاتکلیفی به ستوه آمده و حتی محکومیت به اعدام را به این وضعیت ترجیح می‌دهد.

لازم به ذکر است، آقای صیدی در تیرماه سال جاری نیز به این مرکز درمانی اعزام و چند روز بعد به زندان بازگردانده شده بود.

پیشتر، جلسه رسیدگی به اتهامات سامان یاسین که قرار بود در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شود، به دلیل عدم حضور وکیل تسخیری وی آقای سرتیپی لغو شده بود. وی نیز در اعتراض به این اقدام سر خود را به دیوار کوبید که منجر به آسیب‌دیدگی او شده بود.

همچنین، رضا شفاخواه، وکیل سامان صیدی با انتشار مطلبی اعلام کرده بود: “علیرغم گذشت بیش از یک سال از صدور قرار دستگیری موکل، وی همچنان برخلاف قانون در بازداشت بسر می‌برد.”

آقای صیدی در تاریخ دهم مهرماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. وی در تاریخ هفتم آبان ماه سال گذشته، از بابت اتهاماتی چون “محاربه، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم و اقدام علیه امنیت ملی” در دادگاه عمومی و انقلاب تهران محاکمه و به اعدام محکوم شد. نهایتا در دی ماه همان سال، پس از نقض حکم اعدام در دیوان عالی کشور، پرونده وی جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع داده شد.

وی اواخر تیرماه سال جاری، با انتشار فایل صوتی از تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خود گلایه کرده بود. این زندانی سیاسی در این فایل صوتی گفته بود که قاضی صلواتی اجازه دسترسی وکیل به پرونده او را نداده است.

آقای یاسین (صیدی) در تاریخ یازدهم مردادماه، به همراه شش زندانی سیاسی دیگر از زندان رجایی شهر کرج به بند هشت زندان اوین منتقل شد. در دوازدهم شهریور ماه امسال، او به همراه دوازده زندانی دیگر بدون اطلاع قبلی به قزلحصار منتقل شد و هم اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرائم عمومی در سالن دارالقران واحد ۴ محل نگهداری زندانیان جرائم مرتبط با مواد مخدر، نگهداری می‌شود.

در تاریخ هشتم بهمن ماه سال جاری، در جریان درگیری بین گارد زندان قزلحصار کرج با زندانیان سیاسی، سامان یاسین به همراه چند تن دیگر از زندانیان دچار آسیب دیدگی شد.

وضعیت سامان یاسین و سایر زندانیان سیاسی که در بلاتکلیفی و با احکام سنگین و ناعادلانه روبرو هستند، نگران‌کننده است. لازم است که به حقوق این افراد احترام گذاشته شده و هرچه سریع‌تر به وضعیت آنها رسیدگی شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید