صدور کیفرخواست برای زینب طاهری به اتهام نشر اکاذیب و تبلیع علیه نظام

برای زینب طاهری به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام، کیفرخواست صادر شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷، برای زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث از دراویش گنابادی که اعدام شد، به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام کیفر خواست صادر شده است.

پرونده این وکیل دادگستری بنا به گزارش ایرنا به دادگاه انقلاب فرستاده شد، اما هنوز تعیین شعبه نشده است.

زینب طاهری، سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، به دلیل آنچه نشر اکاذیب، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی خوانده شده توسط شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شد.

 به گزارش برخی کارشناسان حقوقی و اصحاب رسانه، بازداشت این وکیل دادگستری نتیجه‌ی اظهارات وی، در افشای اسناد بی‌گناهی موکلش درویش محمد ثلاث بوده است.

زینب طاهری، وکیل دادگستری، پیش‌تر، در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۷، با انتشار تصویر بخشی از احضاریه خود، در کانال تلگرامی‌اش که چندی پس از بازداشتش به “جعبه سیاه” تغییر نام داد، گفته بود “به اتهام تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به شعبه دو بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است.”

این وکیل دادگستری که وکیل محمد ثالث، و زندانیان سیاسی و عقیدتی چون احمدرضا جلالی و محمدعلی طاهری را نیز بر عهده دارد، دلیل این احضار را پیگیری مجدانه حقوق ملت ایران در خصوص آزادی‌های مشروع، دانست و گفت “برای اخذ انتقام، مرا به جرم تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به همان شعبه دو دادسرای فرهنگ و رسانه‌ای احضار می‌کنند که دستور فیلترینگ را صادر کرد.”

وی در بخشی از مطلب خود نوشته بود: «پیگیری مجدانه حقوق ملت بزرگ ایران در خصوص آزادیهای مشروع و از جمله دسترسی به فضای مجازی و پیام رسان‌تلگرام، همچنین دفاع محکم از درویش محمد ثلاث و رساندن صدای بیگناهی موکل ام به جهانیان و انتشار مطالب نقدگونه، مستند و دارای منابع معتبر، صریح، مسئولانه و منصفانه و بدون درنظرگرفتن حدود پوشالی که برخی برای خود ساخته اند، انگار به مزاج عده ای خوش نیامده و تفسیرهای شخصی ،من درآوری ایشان از قانون تمامی ندارد.»

زینب طاهری پیش‌تر  در مورد موکل خود گفته بود: «موکل من را تا سر حد مرگ زدند و او‌ را مجبور به اعتراف علیه خود کردند.»

زینب طاهری،  همچنین پیش از اجرای حکم اعدام محمد ثلاث در حساب توئیتری‌اش در مورد نقص در پرونده موکل خود نوشته بود “هیچ شاهد و فیلمی دال بر اینکه محمد ثلاث پشت اتوبوسی که ماموران نیروی انتظامی را زیر گرفته است، وجود ندارد”.

وی گفته بود: ” برای نخستین بار در تاریخ قضایی جهان؛ به جای آن‌که بازسازی صحنه جرم در محل وقوع حادثه و با حضورمتهم و وکیل او و شهود ماجرا و پرسنل ناجا برگزار شود، بازسازی صحنه جرم بدون حضور متهم، وکیل او و شهود ماجرا و در محل اداره آگاهی شاهپور انجام شده است.”

این وکیل دادگستری گفته بود: «درخواست توقف اجرای حکم و رسیدگی مجدد به پرونده بر اساس مستندات و مدارک را خواهان هستیم.»

حکم سه بار قصاص علیه محمد ثلاث در حالی در آخرین روزهای سال ۹۶ تایید شد که این درویش گنابادی، اتهام قتل عمد را رد کرده بود. قوه قضائیه مدعی بود که محمد ثالث با اتوبوس نیروهای انتظامی را زیر گرفته است.

این در حالی است که وکیل وی و همینطور خود محمد ثالث این ادعا را رد کردند، با این وجود و با همه نقص‌های موجود در پرونده محمد ثالث، وی، سحرگاه ۲۸ خرداد ۹۷ اعدام شد و جسد وی توسط نیروهای امنیتی، علیرغم میل باطنی خانواده‌اش، به بروجرد منتقل و همانجا به خاک سپرده شد.

بنا به گفته زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث، مسئولین بهشت سکینه کرج اعلام کرده بودند افرادی از پلیس امنیت تهران مراجعه کردند و جنازه را تحویل گرفتند.

خانم طاهری پس از اعدام محمد ثلاث، در توئیترش نوشته بود که قصد دارد اسناد بیگناهی موکلش را منتشر کند.

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی، در اواخر بهمن و اسفندماه ۱۳۹۶، در منطقه پاسداران تهران، در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، از دراویش گنابادی ساکن شهرکرد که روز ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ از سوی مأموران امنیتی در تهران بازادشت شده بود صورت گرفت.  

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید