زندان تهران بزرگ؛ “تبعیض علیه درویشان زندانی بیداد می‌کند”

با آغاز فصل سرما و سرد شدن هوا، وضعیت زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ، به دلیل کمبود امکانات گرمایشی و لوازم کافی، وخیم گزارش شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شمار زیادی از زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ، از ابتدایی‌ترین امکانات محرومند و این معضل با شروع فصل سرما تشدید شده است. این وضعیت در مورد دراویش گنابادی زندانی که از سوی مسئولان زندان با تبعیض مواجه می‌شوند، حادتر گزارش شده‌است.

منابع مطلعی به کمپین خبر داده‌اند: “دروایش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ با تبعیض از سوی مسئولان زندان مواجه می‌شوند. به آن‌ها پتو داده نشده و به وضعیت جسمی بیماران رسیدگی نمی‌شود.”

در یک کلام؛ “تبعیض علیه درویشان زندانی بیداد می‌کند.”

یکی از خانواده‌های درویش گنابادی به کمپین می‌گوید: «با آغاز فصل سرما و با توجه به موقعیت جغرافیایی زندان تهران بزرگ که دور از شهر است، سرما بیداد می کند و درویشان زندانی از عدم وجود امکانات، رنج مضاعفی می‌کشند و مسئولان زندان به طور آشکار آن‌ها را از حقوق خود منع می‌کنند. پتوی سازمانی زندان به زندانیان داده‌نمی‌شود و عدم وجود امکانات گرمایشی و آب و لباس گرم باعث سرماخوردگی و بیماری‌های عفونی زندانیان شده‌است و در برخی موراد به دلیل عدم رسیدگی پزشکی به موقع، یک بیماری ساده منجر به عفونت ریوی می‌شود.»

این فرد ادامه داد: «بهداری زندان از دادن دارو به زندانیان خودداری می‌کند و نهایت چیزی که دریافت می‌کنند یک استامینوفن ساده‌است و می‌گویند دارو نیست، اما این پرسش را طرح می‌کنم چطور در زندان مصرف مواد مخدر مانند هروئین و شیشه و خرید و فروش آن در زندان اینطور آزاد جریان دارد، ولی از دارو خبری نیست!»

وی می‌گوید: “بعضی از زندانیان درویش، شب‌ها با پیچیدن پتو دور خود تا صبح می‌لرزند و فقط خدا می‌داند با سردتر شدن هوا به آن‌ها چه خواهد گذشت و در یک کلام بخوام خلاصه کنم، تبعیض علیه درویشان زندانی بیداد می‌کند.”

این منبع افزود: “وضعیت زندان قرچک هم به همین نحو است، آن‌جا هم خبر داریم که زنان درویش زندانی را مورد تیعیض قرار می‌دهند و اوضاع آن‌طرف هم فاجعه‌بار است.”

چندی پیش اداره کل زندان‌های استان تهران در بیانیه‌ای گفته‌بود که “تمامی متهمین و مجرمین، در حین تحمل حبس، از شرایط مساوی برخوردار هستند،” که واکنش شماری از دراویش گنابادی را برانگیخت.

سازمان زندان‌ها در اطلاعیه‌‌ی خود به جای رسیدگی به وضع “فاجعه‌بار” زندان تهران بزرگ و گشودن درهای آن به روی اصحاب رسانه و فعالان حقوق بشر، درویشان زندانی را به بیان حرف‌های خلاف واقع برای تهیه خوراک رسانه‌ای متهم کرده و “خبر از تشکیل پرونده قضایی جدید برای هشت درویش زندانی داده بود.”

پیش‌تر در گزارشی دو تن از درویشان گنابادی محبوس در زندان فشافویه به نام‌های علی محمدشاهی و مجتبی بیرانوند از سالن ۵ تیپ ۱ زندان تهران بزرگ در یک فایل صوتی از وضعیت “فاجعه‌بار” این زندان سخن گفته‌بودند.

این دو درویش زندانی خبر دادند که “بین زندانیان سر جیره کم غذایی دعوا می‌شود. تجارت هروئین، شیشه، تریاک، حشیش و قرصی حاوی مرفین که در زندان به نام «وی۲» شناخته می‌شود در دست مافیای زندان است.”

و “پول رایج زندان سیگار می‌باشد و ۵ دقیقه معادل یک پاکت سیگار است”

جعفر احمدی و علی کریمی نیز دو تن دیگر از درویشان گنابادی محبوس در سالن ۱ تیپ ۱ زندان تهران بزرگ با انتشار نامه‌ای سرگشاده، خطاب به فرزادی رئیس زندان تهران بزرگ (فشافویه) از “فجایعی” که در این زندان می‌گذرد، پرده برداشتند.

این دو درویش که فایل صوتی، به ورود بدون کنترل شربت و قرص متادون به داخل بند اشاره کرده و هشدار دادند “زندانیانی که از این زندان آزاد می‌شوند در نتیجه‌ی استفاده از این ماده‌ی مخدر به سرطان دچار خواهند شد.”

گزارشی در همین خصوص منتشر شده‌بود که لینک آن در ادامه آمده است:

دو درویش زندانی خطاب به رئیس زندان تهران بزرگ: “در دادگاه حقیقت‌جوی فرهیختگان جامعه قضاوت می‌شوید” را بخوانید.

از سوی دیگر به وضعیت البرز اسکندری، کسری نوری، رضا انتصاری، مهدی اسکندری، سعید سلطانپور، مهرداد رضایی، علی عبیداوی، حسن شاهرضا، سخاوت سلیمی، امیر نوری، جعفر احمدی، بابک مرادی، مجید مرادی، محمدرضا درویشی، حیدر تیموری، علی محمدشاهی، البرز اسکندری، امین سلیمانی، سجاد برادران و اکبر داداشی که بر اثر حمله‌ی گارد زندان به درویشان متحصن مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته‌بودند و وضعیت جسمی‌شان وخیم اعلام شده، رسیدگی نمی‌شود.

گفتنی است، نیروهای گارد زندان فشافویه، صبح روز ۷ شهریور ۱۳۹۷ به دراویش محبوس در بند ۳ این زندان حمله‌ور شده و با توسل به باتوم، شوکر و گاز اشک آور زندانیان را مورد ضرب و جرح قرار دادند.

مأموران گارد زندان برای سرکوب درویشان متحصن که خواسته‌ی خود را آزادی زنان درویش محبوس در زندان قرچک اعلام کرده بودند به پرتاب گاز اشک‌آور و استفاده از شوکر و باتوم متوسل شده‌ و درویشان گنابادی را با توهین و فحاشی مورد ضرب و جرح شدید قرار داده‌اند.

بنابر گزارش‌های واصله از زندان تهران بزرگ؛ ضاربین طی حمله علاوه بر استفاده از باتوم و شوکر و گاز اشک‌آور اقدام به کندن موی سر و صورت و سبیل بعضی درویشان کرده‌اند.

فرزادی رئیس زندان تهران بزرگ و فرخ‌نژاد معاون زندان تهران بزرگ، در حضور محبی رئیس کل سازمان زندان‌ها، شخصاً درویشان گنابادی متحصن را مورد ضرب و شتم قرار داده و منجر به شکستگی دست و سر و جراحت درویشان محبوس شده‌اند.

پیش از این ده‌ها تن از فعالین سیاسی و اجتماعی نسبت به وضعیت دراویش گنابادی محبوس در زندان‌ و سلب حقوق اولیه آن‌ها، ابراز نگرانی کرده و با امضای نامه‌ای مشترک بر لزوم اجرای قانون در روند رسیدگی به پرونده‌هایشان تاکید کرده بودند.

تجمع اعتراضی موسوم به گلستان هفتم روز دوشنبه ۳۰ بهمن در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، از دراویش گنابادی ساکن شهرکرد که روز ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ از سوی مأموران امنیتی  در تهران بازادشت شده بود صورت گرفته‌بود.

این درویش گنابادی ساکن شهرکرد، برای حمایت از قطب دراویش در جریانات اخیر گلستان هفتم به تهران آمده‌بود.

منابع خبری به کمپین گفته‌اند “دراویش بازداشتی از ابتدای بازداشت، از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم بوده‌اند و دادگاه آنان بدون اجرای تشریفات قانونی و بهره‌مندی از حق وکیل و برخلاف قانون آئین دادرسی کیفری برگزار شده است.”

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی‌ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضدصوفی در قم که این سلسله را به ضدشیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

مطالب مرتبط:

گزارش از «داریوش عدیم»
برای عضویت در تلگرام کمپین اینجا کلیک کنید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید