عبدالرضا قنبری: “تا زمانی که به زندان اوین بازگردانده نشوم به اعتصاب غذای خود ادامه خواهم داد”

روز نوزدهم آبان‌ماه، نیروهای امنیتی، عبدالرضا قنبری معلم محبوس در زندان اوین را بدون اطلاع قبلی، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل کردند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، عبدالرضا قنبری، نویسنده، شاعر و معلم محبوس در بند ۸ بازداشتگاه اوین که ۲۱ مهرماه، یک‌روز، پیش از تحصن سراسری مهرماه معلمان، در تهران بازداشت شده‌بود، ۱۹ آبان‌ماه به طور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی به وی یا خانواده‌اش، به قرنطینه زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. گفته شده وی به دلیل این انتقال، اعتصاب غذا کرده و اعلام نموده: “تا زمانی که به زندان اوین بازگردانده نشوم به اعتصاب غذای خود ادامه خواهم داد.”

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پیش‌تر در گزارشی به بازداشت این معلم و فعال سیاسی اشاره کرده بود.

عبدالرضا قنبری که پس از گذراندن ۷ سال از زندان آزاد شده بود با حکم جدیدی مواجه شد که طی آن به ۱۵ سال زندان محکوم شد که این حکم دوبار در دیوان عالی کشور نقض شد، با این حال، دلیل روشنی برای تداوم بازداشت وی در دست نیست.

عبدالرضا قنبری قبل‌تر و پس از وقایع دی‌ماه عاشورای ۸۸ در مدرسه‌ای که در آن مشغول تدریس بود، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال و پس از طی کردن مراحل بازجویی به بند ۲۴۰ این زندان منتقل شده بود.

این معلم و فعال سیاسی، روز ۱۰ بهمن ماه ۱۳۸۸، از سلول انفرادی به دادگاه انقلاب منتقل و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، از سوی قاضی ابولقاسم صلواتی به اتهام محاربه از طریق شرکت در تجمع خیابانی روز عاشورا و ارتباط با گروه‌های معاند محاکمه و بدون کوچکترین فرصتی جهت دفاع از خود به اعدام محکوم شد.

این زندانی سیاسی پس از صادر شدن حکم اعدام حدود چهار سال را در بند ۳۵۰ اوین سپری کرد و سپس در اسفند ماه ۱۳۹۱ حکم اعدام وی نقض و بار دیگر در دادگاه انقلاب پس از محاکمه به ۱۵ سال حبس در تبعید در زندان برازجان محکوم شد.

حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال حبس کاهش یافت و این معلم زندانی، چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ از زندان رجایی شهر آزاد شد.

از عبدالرضا قنبری تا کنون کتب و مقالات متعددی در حوزه ی ادبیات منتشر شده است که از این میان می توان به ترجمه ی اثری از نزار قبانی با عنوان «دوستت دارم و بقیه خودش می آید» که برای اولین بار در ایران توسط او منتشر شد،اشاره نمود.

همچنین می توان به کتاب «کند و کاوهای ادبی» ایشان را نام برد. از آثار دیگر ایشان «مار مرد» است که سیری است در قیام کاوه نخستین جنبش مردمی ایرانیان. از عبدالرضا قنبری همچنین علاوه بر مقالات ادبی متعدد و معتبر در نشریات گوناگون،چندین کتب آموزشی و درسی منتشر شده است.

او همچنین ترانه سرای ترانه ی «مثل ماهی»باصدای عزیز قاسم زاده است که سال گذشته با مجوز رسمی «دفتر شعر و موسیقی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی انتشارات فرهنگی_هنری «چهارباغ بانگ» به طور گسترده در فضای مجازی مورد استقبال علاقمندان شعر و موسیقی قرار گرفت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید