تداوم بازداشت و بی‌خبری از فعالان محیط زیست در کردستان

طی روزهای اخیر، دست‌کم ۱۲ تن از فعالان محیط‌زیست در کردستان، از سوی اداره اطلاعات سنندج بازداشت شدند که از وضعیت آنان به دلیل ممنوع الملاقات بودن و ممانعت از حضور وکیل در پرونده، اطلاعی در دست نیست.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دست‌کم، ۱۲ تن از فعالان محیط‌زیست که طی روزهای اخیر در شهرهای بانه، مریوان و سنندج بازداشت شدند، کماکان در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات سنندج بسر برده و ممنوع الملاقات هستند. گفته شده مسئولان امنیتی از حضور وکیل در پرونده، آن‌ها ممانعت می‌کنند.

تمامی بازداشت شدگان روزهای اخیر، از فعالان مدنی در حوزه محیط‌زیست و همچنین از اعضای حزب وحدت ملی شاخه کردستان هستند و بیشتر آن‌ها در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و جرح و خشونت قرار گرفته‌اند.

کمی پس از موج گسترده بازداشت‌ فعالان محیط‌زیست در کردستان، یک مقام امنیتی گفت که بازداشت شدگان اخیر از «اعضای گروهک‌های معاند نظام هستند که در پوشش تشکل‌های زیست‌محیطی اعمال مجرمانه انجام می‌دادند و در قتل یک راننده آمبولانس نقش داشته‌اند.»

«احسن حسن پور» وکیل این بازداشت‌شدگان، دلیل بازداشت فعالان محیط‌زیست را، نامه اداره اطلاعات به دادستان سنندج خواند که در نامه مذکور آمده است این افراد در پوشش فعالیت محیط زیستی علیه امنیت ملی اقدام نموده اند و دادستان نیز  بر همین اساس اعلام جرم کرده است.

گفتنی است که؛ روز دوشنبه ۱۷ دی‌ماه، “زانیار ضمیران” فعال محیط‌زیست و قائم مقام سابق حزب وحدت ملی شاخه کردستان، در محل کار خود در اداره آب منطقه‌ای کردستان، بازداشت و به اداره اطلاعات شهر سنندج منتقل شد.

نیروهای امنیتی پس از بازداشت زانیار ضمیران به منزل وی رفته و پس از تفتیش منزل، اقدام به ضبط وسایل شخصی این فعال محیط‌زیست کرده‌اند.

روز یک‌شنبه ۱۶ دی‌ماه نیز، ماموران اداره اطلاعات کامیاران، با هجوم به اداره محیط‌زیست این شهر، آمانج قربانی فعال محیط‌زیست و کارمند این اداره را با ضرب و جرح و اعمال خشونت شدید بازداشت کردند.

ماموران امنیتی پس از ضرب و جرح شدید آمانج قربانی در حضور همکارانش، اقدام به بازداشت وی با چشم بند و دست‌بند کردند، این در حالی‌است که روز جمعه مراسم جشن ازدواج این فعال محیط‌زیست بوده است.

از سوی دیگر؛ روز شنبه ۱۵ دی‌ماه نیز «راشد منتظری» و «حسین کمانگر» دو تن از فعالان محیط‌زیست، از سوی نیروهای امنیتی اداره اطلاعات شهر سنندج بازداشت شدند.

یک‌شنبه ۱۶ دی‌ماه نیز، ماموران امنیتی با یورش به محل کسب «بختیار کمانگر» پس از ضرب و شتم شدید این شهروند ساکن کامیاران وی را بازداشت و به اداره اطلاعات سنندج منتقل کردند.

کمپین پیش‌تر خبر بازداشت تعدادی از فعالین محیط‌زیست به نام‌های “رضا اسدی”، “هادی کمانگر” و فاضل قیطاسی” و “عیسی فیضی” را گزارش کرده بود.

اسامی فعالان محیط‌زیست که طی روزهای اخیر در  شهرهای سنندج، کامیاران و بانه بازداشت شدند، عبارت است از: «آمانج قربانی، بختیار کمانگر، مهدی کانی سوری، برزان بابکری، زانیار زمیران، فرهاد محمدی، فاضل قیطاسی، رضا اسدی، هادی کمانگر، رشید منتظری، عیسی فیضی و حسین کمانگر»

بر اساس گزارش‌های دریافتی، تمامی بازداشت شدگان  به سنندج منتقل شده‌اند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید