کاوه بابامرادی، فعال محیط زیست به زندان سنندج منتقل شد

کاوه بابامرادی، فعال محیط زیست که ۳۰ خردادماه ۹۷ در سنندج بازداشت شده‌بود، به زندان سنندج منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دوشنبه ٨ بهمن‌ماه، کاوه بابامرادی، فعال محیط زیست اهل سنندج و عضو انجمن محیط زیستی سبزچیا به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

این فعال محیط زیست، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌اش بازداشت شده‌بود.

پیش‌تر گزارش شده‌بود؛ “ماموران امنیتی با حضور در منزل کاوه بابامردای، بدون در دست داشتن حکم قضایی، اقدام به بازرسی لوازم منزل این فعال محیط زیستی کردند. ماموران اداره اطلاعات پس از بازرسی و ضبط لوازم شخصی، وی را بازداشت و همراه خود بردند.”

در موردی مشابه آرمان غفوری، فعال محیط زیست و دانشجوی جغرافیای دانشگاه پیام نور مریوان در تاریخ ۸ مردادماه توسط نیروهای ادارە‌ی اطلاعات شهرستان مریوان بازداشت  و چهارشنبه ۹ آبان‌ماه به زندان مریوان منتقل شده است.

آرمان غفوری، بە عنوان دبیر انجمن “ژینگە” پیام نور مریوان، چند همایش زیست محیطی برگزار کرد و در بسیاری از روزنامەها و هفتەنامەهای زیست محیطی معضلات زیست محیطی منطقه را می‌نوشت.

او چندین سال در انجمن سبز چیا جهت مقابلە با آتش سوزی‌های شهرهای کردستان و کرمانشاە عضوی تاثیرگذار بوده است.

در طی سال های اخیر بارها اعضای انجمن سبز چیا به دلیل فعالیت های خود از سوی نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار گرفته و بعضا نیز بازداشت شده اند.

انجمن سبز چیا در سال ۱۳۸۱ توسط شماری از فعالان محیط زیست مریوان تاسیس شد و پس از شش سال و در سال ۱۳۸۷ موفق به دریافت مجوز رسمی فعالیت از فرمانداری مریوان شد. این انجمن در سال ۱۹۹۳ و به پاس تلاش و کوشش در راستای فعالیت های زیست محیطی، فرهنگ سازی خودداری از شکار و فعالیت های مؤثر برای مهار آتش سوزی جنگل های زاگرس موفق به کسب جایزه ملی محیط زیست شد.

از سوی دیگر دست‌کم، ده تن از فعالان حوزه محیط‌زیست، در شهرهای بانه، سنندج و کامیاران در فاصله‌ بین ۱۱ تا ۱۶ دی‌ماه ۹۷ بازداشت شده‌اند و روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه، قرار بازداشت آنان به مدت یک‌ماه دیگر تمدید شد.

هادی کمانگر، آمانج قربانی، فاضل قیطاسی، رضا اسدی، فرهاد محمدی، راشد منتظری، حسین کمانگر، عیسی فیضی، زانیار ضمیران و بختیار کمانگر از جمله کسانی هستند که قرار بازداشت‌شان یک‌ماه تمدید شده‌است.

قرار بازداشت ده فعال مدنی و محیط زیست در دادگاه انقلاب سنندج یک ماه تمدید شد

بازداشت‌های گسترده فعالان محیط زیست در کشور و از طرف دیگر تداوم بازداشت هشت فعال محیط زیستی در تهران باعث بروز نگرانی فعالان حقوق بشر و حافظان محیط زیست در سراسر دنیا شده‌است.

لئوناردو دی‌کاپریو، بازیگر سرشناس هالیوود و فعال محیط زیست، از جمله کسانی است که روز چهارشنبه، ۱۶ بهمن‌ماه، در توییتر نگرانی خود را از ادامه بازداشت هشت فعال محیط زیست زندانی در ایران ابراز کرده و با بازنشر توییتی در خصوص بازداشت فعالان محیط زیست از طرفدارانش خواسته است، به تداوم بازداشت هشت فعال محیط زیستی در ایران اعتراض کنند.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، خبر داده که سومین جلسه دادگاه این هشت فعال محیط زیست ۲۳ بهمن‌ماه ۹۷ برگزار خواهد شد.

«مراد طاهباز»، «سام رجبی»، «امیرحسین خالقی»، «هومن جوکار»، «سپیده کاشانی»، «نیلوفر بیانی» و «طاهر قدیریان»، «عبدالرضا کوهپایه» از بهمن ماه ۹۶ تا کنون در بازداشت موقت به سر می‌برند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید