اعتصاب غذای زندانیان عقیدتی اهل سنت در سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج/ گزارشی از آخرین وضعیت این زندانیان

تصویر آرشیو

زندانیان عقیدتی اهل سنت محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج که پس از حمله گارد زندان رجایی‌شهر کرج، در روز چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷، به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند، در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برند و دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، گارد زندان رجایی‌شهر کرج، به همراه رئیس زندان، نیروهای وزارت اطلاعات و تعداد زیادی لباس شخصی، با یورش به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان که محل نگهداری ده‌ها تن از زندانیان سنی مذهب است، چند تن از آنان را مجروح و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کرده و عده‌ای را نیز به سلول‌های انفرادی منتقل کردند. زندانیانی که به انفرادی منتقل شده‌اند، دست به اعتصاب غذا زده‌ و خواستار رسیدگی به وضعیت خود هستند.

زندانیانی که به انفرادی منتقل شده‌اند، با دست بند و پابند نگهداری می‌شوند و دست به اعتصاب غذا زده‌اند. گزارش شده، این زندانیان در وضعیت خوبی نیستند و با بدنی نیمه عریان در سلول‌های انفرادی به‌سر می‌برند.

در میان زندانیانی که روز چهارشنبه، در زندان رجایی‌شهر مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند، وضعیت توحید قریشی وخیم گزارش شده‌است.

ماموران امنیتی روز گذشته، سر او را چند بار به دیوار کوبیده و با ضربات باتوم به سر، صورت و بدن او آسیب وارد کرده‌اند.

همینطور منابع مطلع از وضعیت حمزه درویش، دیگر زندانی سنی مذهب گفته‌اند: «آقای درویش دست‌هایش به شدت آسیب دیده و احتمالا کتف او در رفته باشد. شدت ضربات وارده، به او به حدی زیاد بود که احتمالا پاهای او دچار شکستی شده است».

انور خضری، هم که پیش‌تر، چندین بار از طرف ماموران امنیتی مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود، در وضعیت خوبی نیست.

“دست وزارت اطلاعات و سازمان زندان‌ها در کار است.”

یک منبع آگاه به کمپین گفت: «به نظر می‌رسد که عمدی در کار باشد و در این میان دست وزارت اطلاعات و سازمان زندان‌ها در کار است. هیچ کس صدای این زندانیان را نمی‌شنود و مسئولان زندان از پاسخگویی به زندانیان سنی مذهب در خصوص رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان خودداری می‌کنند».

روز گذشته و پس از حمله گارد زندان، همراه با ضربات باتوم و ایجاد ضرب و جرح، توحید قریشی، انور خضری، مریوان کرکوکی، نامق دلدل، تیمور نادری‌زاده، حمزه درویش، فرهاد سلیمی و جمال قادری به انفرادی منتقل شدند.

در میان این افراد، مریوان کرکوکی و نامق دلدل، به بند بازگردانده شدند، اما منابع مطلع گفته‌اند باقی این افراد کماکان در سلول‌های انفرادی هستند و از زمان انتقال به سلول انفرادی، دست به اعتصاب غذا زده و در وضعیت بدی به سر می برند.

“دلیل یورش گارد زندان به این زندانیان روشن نیست.”

تنها دلیل طرح شده، رسیدگی به وضعیت توحید قریشی است که حقوق قانونی خود را خواستار شده‌بود.

اما در زمان حمله به این زندانیان گفتند: «ما کاری به قانونی و غیرقانونی آن نداریم. قاضی دستور داده و باید دستور اجرا شود».

پیش‌تر گزارش شده‌بود که یورش گارد زندان به زندانیان اهل سنت، به بهانه امتناع یکی از زندانیان با نام توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم رعایت فاصله زمانی قانونی بین تاریخ ابلاغ و تاریخ دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل صورت گرفته است.

ماموران گارد زندان در این حمله از اسپری فلفل، گاز اشک آور و باتوم استفاده شده است. در این حمله نیروهای ضدشورش هم حضور داشته اند.

کماکان مسئولان زندان رجایی شهر از درمان زندانیان آسیب دیده جلوگیری می‌کنند.

یک منبع آگاه در این خصوص به کمپین، گفته‌بود: «حدود ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، ، گارد زندان رجایی‌شهر که حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن بودند، به همراه رییس زندان، غلام‌رضا ضیایی، چند از نیروهای وزارت اطلاعات و لباس شخصی، به طور وحشیانه و با هدف رعب و وحشت و قدرت نمایی به سالن ۲۱ اندرزگاه هفت زندان رجایی‌شهر حمله کردند و بسیاری از زندانیان اهل سنت را مورد ضرب و جرح قرار دادند و وسایل شخصی زندانیان را تخریب کردند. این ضرب و شتم و تخریب وسایل شخصی تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت و زندانیان را با الفاظ بسیار رکیک، فحاشی به خانوادها، توهین به اهل سنت، باورها و مقدساتشان مورد آزار و اذیت و هتاکی قرار دادند.»

ماموران امنیتی و گارد زندان رجایی‌شهر کرج و شماری زیادی لباس شخصی، به زندانیان عقیدتی اهل سنت محبوس در این زندان یورش برده و وسایل شخصی‌شان را تخریب کردند و همراه با ضرب و جرح، تعدادی از زندانیان را به بندهای انفرادی منتقل کردند.

گزارش شده، ماموران گارد زندان هنگام حمله از اسپری فلفل و گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند و با ضربات باتوم به سر و دست زندانی‌ها آن‌ها را مورد ضرب و جرح شدید قرار دادند.

بنا به گفته منابع آگاه، شدت صدمات وارده به برخی زندانیان به حدی‌بود که نیاز به درمان در مراکز درمانی دارند، اما تا لحظه تنظیم این گزارش، مسئولان زندان از این عمل خودداری کرده‌اند.

گزارش از «داریوش عدیم» عضو کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

مطلب مرتبط:

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید