طاهر قدیریان، فعال محیط زیست بازداشتی جهت درمان به بیمارستان اعزام شد

طاهر قدیریان، یکی از هشت فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین، روز یکشنبه جهت درمان و انجام آزمایشات پزشکی به بیمارستان بقیه‌الله سپاه پاسداران منتقل شد. مادر این زندانی در اسفند ماه سال گذشته از ابتلای فرزندش به بیماری آی بی اس (سندروم روده بزرگ) خبر داد بود.

به گزارش خبر گزاری ایرنا، طاهر قدیریان یکی از هشت متهم پرونده موسوم به فعالان محیط زیست که مادرش از وخامت وضعیت جسمی او خبر داده بود، به منظور ادامه روند درمان و معالجه خود در بیمارستان بقیه الله اعظم (عج) آزمایش اسکن تیروئید قرار گرفت.

خانم قدیریان، روز چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ در رابطه با بیماری فرزندش به ایرنا گفته بود: «در ملاقاتی اخیری که با طاهر داشتم وضعیت جسمی خوبی نداشت و به شدت وزن کم کرده بود. بنابر اظهارات فرزندم در مراجعه ای که به خاطر این بیماری به بهداری زندان اوین داشته پزشک بهداری به او گفته باید توسط متخصص گوارش معاینه شود تا پزشک متخصص داروهای لازم را تجویز کند».

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم به نام های «هومن جوکار»، «سپیده کاشانی»، «امیرحسین خالقی»، «طاهر قدیریان»، «مراد طاهباز»، «سام رجبی»، «نیلوفر بیانی» و «عبدالرضا کوهپایه» دارد که بهمن‌ماه ۹۶ بازداشت شدند. تاکنون برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است.

طاهر قدیریان، دانش‌آموخته زیست‌شناسی حیات وحش است و از سال ۱۳۸۴ در پروژه‌های مربوط به حفاظت از حیات وحش در ایران فعالیت داشت. او نقشی کلیدی در پژوهش و تلاش‌های حفاظتی برای حفاظت از بسیاری گونه‌های حیات وحش از خرس سیاه آسیایی، پلنگ ایرانی و یوز پلنگ آسیایی گرفته تا پرندگان مهاجر و جوندگان داشته‌است.

در سال ۱۳۸۸ او به خاطر فعالیت‌هایش برای حفاظت از پرندگان جنگل‌های حرا با مشارکت دادن مردم محلی و کنترل گونه‌های مهاجم، برنده جایزه «دانشمند جوان» برنامه انسان و کره مسکون سازمان یونسکو شد. او همچنین یکی از نویسندگان کتاب اطلس پستانداران ایران است. علاوه بر این او یکی از بنیانگذاران و سردبیر «فصل‌نامه پازن» اولین مجله پستاندار شناسی ایران است.

آقای قدیریان همچنین یکی از ارزیابی کنندگان وضعیت گربه‌شنی در لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع در سال ۱۳۹۵ بوده است. در سال‌های اخیر او در زمینه ترویج تشکیل مناطق حفاظت شده محلی در مناطق مرکزی و جنوبی ایران فعال بوده است. موضوعی که به ندرت در کشور پیاده سازی شده است. کارهای او موجب افزایش مشارکت جامعه محلی و تشکیل تعدادی از این مناطق در کشور، با هدف حفاظت از آخرین زیستگاه های خرس سیاه آسیایی و قوچ لارستان شده است. طاهر همچنین به خاطر فعالیت‌هایش برای حفاظت از خرس سیاه آسیایی، یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی، عضو «گروه متخصصان گربه سانان» و «گروه متخصصان خرس ها» در اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی است.

مطالب مرتبط:

جزییاتی از دادگاه اول فعالان محیط زیست را بخوانید

جزئیات از دادگاه دوم فعالان محیط زیست را بخوانید

جزئیات دادگاه سوم فعالان محیط زیست را بخوانید

دادگاه چهارم فعالان محیط زیست بازداشتی برگزار شد

دادگاه پنجم فعالان محیط زیست بازداشتی برگزار شد

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید