تداوم اعتصاب غذای روح الله مردانی در بهداری زندان اوین بدون رسیدگی پزشکی

روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم در بند که به دلیل عدم توجه مسئولان قضایی کشور به خواسته‌هایش، دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده‌‌بود، پس از انتقال به بهداری زندان اوین کماکان در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی وخیمی است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روح‌الله مردانی، معلم محبوس در زندان اوین و دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، کماکان در اعتصاب غذا و در شرایط وخیم جسمانی به‌سر می‌برد. گفته شده، “او ۲۲ اسفند ۹۷ به بهداری زندان اوین منتقل شده و بدون آنکه به مراکز درمانی خارج از زندان فرستاده شود، در اعتراض به عدم موافقت مسئولان قضایی با آزادی مشروط، نگهداری در شرایط نامناسب زندان و عدم رسیدگی پزشکی به اعتصاب غذای خود ادامه داده‌است.”

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «آقای مردانی از ۷۰ روز پیش اعتصاب غذایش را آغاز کرده، ۳۵ روز پیش، او را به دلیل شرایط بد جسمانی به بهداری زندان اوین منتقل کردند. وضعیت معده و کلیه‌اش به شدت وخیم است. کاهش وزن زیادی داشته و از طرف دیگر مسئولان زندان از اعزام او به بیمارستان ممانعت می‌کنند».

کمپین پیش‌تر در گزارشی با عنوان “تداوم اعتصاب غذای روح الله مردانی معلم محبوس در زندان اوین” به شرایط جسمانی وی در زندان و دلایل اعتصاب غذایش اشاره کرده‌بود.

روح الله مردانی پیش از این چندین مرتبه به دلیل وخامت وضعیت جسمی‌اش در بهداری زندان اوین بستری شد، اما این مرکز از کمترین امکانات پزشکی بی‌بهره است و “نیروهای امنیتی علیرغم تجویز پزشک فوق تخصص کبد و دستگاه گوارش بیمارستان طالقانی تهران، از فرستادن وی به بیمارستان های خارج از زندان خودداری می‌کنند”.

آقای مردانی از زمان بازداشت و پس از اتمام دوران بازجویی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده بود و با توجه به اعتصاب غذاهای مکرر، از بند ۴ به بند ۸ زندان اوین منتقل شد.

این دانشجوی زندانی به دلیل عدم موافقت با درخواست آزادی مشروطش، پیش از این نیز از روز جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷، تا دوشنبه سوم دی‌ماه، اعتصاب غذا کرده بود و پس از موافقت مسئولان قضایی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

این معلم مشاور ناحیه چهارم تهران، یک  بار دیگر از روز ۱۹ خردادماه ۹۷ در اعتراض به روند دادرسی و حکم ناعادلانه و قطع حقوق خود دست به اعتصاب غذا زده بود و از ۲۰ مرداد به نشانه اعتراض به عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایش لب‌هایش را دوخته‌بود و بنا به درخواست جمعی از فعالان صنفی مدنی و دو تن از همبندانش “حمیدرضا امینی” و “محمدعلی طاهری” و با توجه به وعده قوه قضاییه و دادستانی، مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

بنا به گزارشی که پیش‌تر در کمپین منتشر شده‌بود، وی در یک ماه اول اعتصاب غذایش، مشکلاتی مثل سرگیجه و فشار پایین و ضعف جسمی داشت و به درد کلیه و دردهای عصبی دچار می‌شد.

روح الله مردانی ۲۸ بهمن ۹۶ بازداشت و از سوی دادگاه بدوی به تحمل ۵ سال حبس به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی”و یک سال حبس به اتهام فعالیت “تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی” و “دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد”.

حکم ۶ سال حبس روح‌الله مردانی در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال کاهش یافت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید