گزارشی از آخرین وضعیت بازداشتیان روز معلم و روز جهانی کارگرِِ/ برای سه تن از دستگیرشدگان روز جهانی کارگر صدور قرار بازداشت یک ماهه صادر شده‌است

شش تن از اعضای دستگیر شده سندیکای شرکت واحد – برای رضا شهابی (بالا ردیف وسط) و حسن سعیدی (پائین چپ) قرار بازداشت یک ماهه صادر شده است. (تصویر از وبسایت رادیو زمانه)

بیش از ۵۰ فعال کارگری، معلمان و دانشجویی در دو روز گذشته هم‌زمان با تجمع ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ به مناسبت روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی و تجمع معلمان در ۱۲ اردیبهشت در تهران بازداشت شده‌اند.

بازداشت‌شدگان روز ۱۱ اردیبهشت به زندان اوین منتقل شده‌اند و برای «رضا شهابی» و «حسن سعیدی» از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و «فرهاد شیخی» عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران قرار بازداشت یک ماهه صادر شده است.

شش تن از اعضای این سندیکا در روز ۱۱ اردیبهشت دستگیر شده‌اند که هم اکنون در زندان اوین به سر می‌برند. همچنین اتحادیه آزاد کارگران ایران از دستگیری ۴ تن از اعضای خود در این روز خبر داده است. جعفر عظیم‌زاده رئیس این تشکل از قبل در زندان بسر می‌برد و پروین محمدی نایب رئیس آن نیز چند روز پیش از اول ماه مه در پارک جهان‌نما تهران به همراه هاله صفری و علیرضا ثقفی دستگیر شد و هم اکنون زندانی است.

در مراسم اول ماه مه همچنین چندین تن از فعالان دانشجویی نیز دستگیر شده و به زندان منتقل شده‌اند.

ماموران امنیتی و انتظامی در تجمع معلمان در ۱۲ اردیبهشت نیز دست به اعمال خشونت زدند. منیژه عبدی، همسر اسماعیل عبدی معلم زندانی، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. در این تجمع حداقل هشت تن دستگیر شدند که رسول بداقی و محمد فلاحی از این جمع هنوز در زندان بسر می‌برند.

به نوشته کانون معلمان عدالت‌خواه، رسول بداقی به بازداشتگاه وزرا منتقل شده و تا کنون با خانواده خود تماسی نداشته است.

محمد فلاحی عضو دیگر کانون صنفی معلمان تهران به نقطه نامعلومی منتقل شده است. او در تماس با خانواده خود اظهار داشته احتمالا مدتی را در بازداشت خواهد ماند.

تجمع روز جهانی کارگر (اول ماه می) در مقابل مجلس شورای اسلامی، با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و از سوی دیگر روز بعد در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، معلمان در بیشتر شهرهای کشور هم‌زمان با روز معلم دست به تجمع زدند.

منابع: «رادیو زمانه»، «تلگرام سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران»، «کانون معلمان عدالت‌خواه» و «اتحادیه آزاد کارگران ایران»

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید