بررسی مجدد پرونده خالد حسینی و مختار زارعی در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج

جلسه واخواهی رسیدگی به پرونده خالد حسینی فعال کارگری و مختار زارعی روزنامه‌نگار و از فعالان مدنی در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج و با حضور وکیل مدافع این افراد برگزار شد. این دو شهروند ساکن سنندج پیش‌تر و طی حکمی غیابی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی بابت اتهام «اجتماع و تبانی» از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان به احکام زندان محکوم‌شده بودند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸، جلسه واخواهی رسیدگی به پرونده خالد حسینی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و هم پرونده ایشان مختار زارعی از فعالان مدنی سنندج در شعبه یکم دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی سعیدی و با همراهی وکیل مدافعشان برگزار شد.

یک منبع آگاه در رابطه با برگزاری جلسه دادگاه این دو شهروند گفت: «جلسه دادگاهی آقای زارعی و حسینی روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت از ساعت ۱۰ صبح در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج آغاز و تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت، قاضی پرونده با توجه به اینکه اتهام این افراد «اجتماع و تبانی» به‌قصد بر هم زدن امنیت ملی بوده و مستندات لازم برای اثبات این اتهام وجود نداشت، اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» را از طریق تلاش برای جلوگیری از حکم اعدام رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی را متوجه آقای زارعی و حسینی می‌کند که پس از دفاع آنان و با درخواست وکیل مدافع این افراد ادامه دفاع و مستندات این فعالان به جلسه دیگری موکول می‌شود».

لازم به ذکر است که خالد حسینی و مختار زارعی پیش‌تر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام «اجتماع و تبانی» از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان پس از اعدام رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی سە زندانی سیاسی کُرد در شهریورماه سال گذشته به‌صورت غیابی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شدند که با درخواست واخواهی و اعتراض نامبردگان برای رسیدگی دوباره پرونده موافقت شده بود.

همچنین شعبه دوم دادگاه انقلاب شهر سنندج به ریاست «بهروز شرفی‌یوسف‌وند»، حکم دو سال حبس تعزیری از بابت “توهین بە رهبری” و یک سال حبس تعزیری با اتهام “تبلیغ علیە نظام”، را روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ به مختار زارعی، روزنامه‌نگار اهل سنندج ابلاغ کرده بود.

منبع مطلعی در این خصوص به کمپین در رابطه با حکم آقای زارعی گفته بود: «مختار زارعی روز هفتم  اردیبهشت به دادگاه فراخوانده و این رای به صورت حضوری و شفاها به او ابلاغ شد و دلیل صدور این رای انتشار نامه‌ای انتقادی از طرف آقای زارعی خطاب به رهبری در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بوده‌است».

سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران  به اجرا در آمد. در همان روز حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران انجام شد که در این حمله دست کم ۱۶ تن کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.

اعتصاب برای روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ در مناطق کُردنشین، در شبکه های اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام سه زندانی سیاسی به نام های رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و در محکومیت حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران، فراخوان شده بود.

خالد حسینی فعال کارگری “ساعت ۹ شب بیستم شهریور ۹۷، توسط نیروهای لباس شخصی در شهر سنندج، بازداشت شد و روز پنج‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به همراه مختار زارعی و مظفر صالح نیا از زندان مرکزی سنندج به صورت موقت آزاد شد.

برخی وب سایت‌های حقوق بشری از بازداشت‌ فعالان‌ مدنی در دیگر شهرهای کردنشین از سوی نیروهای امنیتی خبر دادند.

شهرهای سنندج، بانه، سقر، پاوه، جوانرود، بوکان، مریوان، اشنویه، کرمانشاه و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوستند؛ نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری کرده‌ بود.

گزارش: آرون عسکری

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید