اخراج ۵۶۰۰ پناهجو طی سه ماه از آلمان/ سال ۲۰۱۸ تقاضای پناهندگی ۵ هزار ایرانی در آلمان رد شده‌است

در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی پنج‌هزار و ۶۰۰ پناهجو از آلمان اخراج شده‌اند. اکثر این افراد به آلبانی، ایتالیا و گرجستان بازپس فرستاده شده‌اند.

روز یک‌شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر با ۱۲ مه ۲۰۱۹ دویچه‌وله فارسی به نقل از “گروه رسانه‌ای فونکه” گزارش داده که وزارت کشور آلمان از آغاز سال جاری میلادی تا پایان مارس پنج هزار و ۶۰۰ پناهجو را اخراج کرده است.

آمار اخراجی‌ها نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته میلادی حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش که انگیزه آن پاسخ دولت آلمان به حزب چپ در پارلمان این کشور است، به ملیت پناهجویان اخراجی اشاره‌ای نشده، اما بیشتر آن‌ها به ایتالیا، آلبانی و گرجستان برگردانده شدند، ۵۰۰ تن به کشورهای مغرب (الجزایر، تونس و مراکش) و شمار کمتری نیز به لهستان و اسپانیا بازپس فرستاده شدند.

به این ترتیب اخراج پناهجویانی که مشمول “مقررات دابلین” می‌شوند ادامه دارد. بر اساس “قرارداد دابلین”، کشوری مسئول رسیدگی به تقاضای پناهندگی یک پناهجو است که فرد متقاضی از آنجا وارد اتحادیه اروپا شده باشد.

به این ترتیب آلمان می‌تواند پناهجویانی را که از طریق ایتالیا یا دیگر کشورهای عضو اتحادیه وارد آلمان شد‌ه‌اند، به این کشورها بازگرداند.

انتقاد به اخراج پناهجویان

در حال حاضر در آلمان ۲۵۰ هزار پناهجو زندگی می‌کنند که تقاضای پناهندگی آنها رد شده است و باید بر اساس قانون اخراج شوند. اما امکان برگرداندن آنها به کشورشان وجود ندارد زیرا فاقد مدارک شناسایی مورد نیاز هستند.

اخراج پناهجویان بر اساس “قرارداد دابلین” همواره مورد انتقاد سازمان‌های حقوق بشری و مدافعان حقوق پناهجویان بوده است.

اولا بلپکه، سخنگوی داخلی “حزب چپ” ضمن انتقاد از اخراج‌های سه ماه نخست سال جاری اظهار داشت که به‌ویژه بازگرداندن پناهجویان به ایتالیا “کاری نادرست” است.

او گفت: «سیستم رسیدگی به تقاضای پناهندگی در ایتالیا کاستی‌های فراوانی دارد و بسیاری از پناهجویان در این کشور بی‌سرپناه هستند و حتی به مواد دارویی یا خوراکی دسترسی ندارند».

در سال گذشته میلادی در مجموع  ۲۴ هزار پناهجو از آلمان اخراج شدند.

این در حالی‌است که گزارش شده‌است، دولت فدرال آلمان قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰۲۰۰ نفر از پناهجویان واجد شرایط را به عنوان مهاجر به کشور خود منتقل کند.

این پناهجویان که از طریق سازمان ملل متحد به آلمان پیشنهاد می‌شوند، از شهروندانی هستند که شرایط بسیار حادی دارند.

بر اساس این گزارش دولت فدرال آلمان قصد دارد، قربانیان شکنجه در اردوگاه‌های لیبی، زنانی که به آن‌ها تجاوز جنسی شده‌، کودکانی به دلیل جنگ فرار کرده‌اند، زنان باردار و کودکان بی‌سرپرست را از طریق هواپیما به آلمان منتقل کند.

در این خبر بخوانید:

آلمان قصد دارد بیش از ۱۰۰۰۰ پناهجو را به کشور خود منتقل کند

آمار متقاضیان ایرانی

در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ شهروند ایرانی در آلمان تقاضای پناهندگی داده‌ بودند. بر اساس آمار منتشر شده از سوی اداره رسیدگی به امور پناهجویان و مهاجران، تنها دو هزار و۶۱۹ تن از آنان پاسخ مثبت گرفتند.

تقاضای پناهندگی بیش از  پنج هزار ایرانی رد شده است و سایرین نیز پیش از رسیدگی به تقاضایشان یا آلمان را ترک کرده یا از پناهندگی انصراف داده بودند.

پناهجویی در جهان برای کشورهای پناهنده پذیر و دولتمردان اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا به بحران تبدیل شده‌ و از طرف دیگر پناهندگان و پناهجویان بسیاری در ترکیه به‌سر می‌برند که با وجود آنکه سازمان ملل آن‌ها را به عنوان پناهنده پذیرفته‌است سال‌هاست بلاتکلیف به حال خود رها شده‌اند.

در بخش پناهندگان و مهاجران، در سایت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، می‌توانید اطلاعات بیشتری از وضعیت پناهندگانی که در ترکیه، صربستان، یونان یا نقاط دیگر دنیا به سر می‌برند، کسب کنید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید