اسماعیل عبدی معلم زندانی به مرخصی کوتاه مدت آمد

اسماعیل عبدی پس از مرخصی در کنار فرزندانش مبینا، ماندانا، امیرحسین و همسرش منیره عبدی

اسماعیل عبدی، معلم محبوس در زندان اوین به مرخصی کوتاه مدت آمد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ساعت ۸ شب شنبه ۱۸ خردادماه ۱۳۹۸، اسماعیل عبدی، معلم و عضو هیئت‌ مدیره‌ کانون صنفی معلمان ایران که ۴ سال از محکومیت ۶ ساله خود را در زندان اوین پشت سر گذاشته‌است، به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. گفته می‌شود او برای ۳ روز به مرخصی آمده‌است.

پیش از این مقامات قضایی کشور با مرخصی او مخالفت می‌کردند.

این معلم محبوس در زندان اوین نخستین بار در روز شنبه ۶ تیرماه ۹۴ و پس از وقایع اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانی های آموزش و پرورش، به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کانادا را داشت که به شکل غیر قانونی بازداشت شد و در دادگاه بدوی در بهمن‌ماه همان سال با ریاست قاضی صلواتی به ۶ سال زندان محکوم و حکم صادره از سوی شعبه ۳۶  دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شد.

این عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، پیش‌تر در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران از ۴ اردیبهشت ماه تا چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذا کرده بود.

این معلم زندانی که از نوسان فشار خون، بیماری تنفسی، تپش قلب و ناراحتی کلیوی رنج می‌برد، بارها در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زده‌بود.

سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار بیانیه خواهان آزادی اسماعیل عبدی، شده بود.

در این بیانیه که در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۹۷ منتشر شده است به اعتصاب غذای این فعال صنفی اشاره شده و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شده است تا هر چه سریع‌تر و بی هیچ قید و شرطی این زندانی عقیدتی را آزاد کنند.

آقای عبدی که پیش از در بند ۴ سالن ۴ زندان اوین محبوس بود، روز چهارشنبه ۱۵ خردادماه ۱۳۹۸ به همراه محمود بهشتی لنگرودی یکی دیگر از معلمان زندانی به اندرزگاه ۷ سالن ۲ زندان اوین منتقل شد.

او در فروردین‌ماه ۹۷ برنده جایزه بین‌المللی همبستگی اتحادیه ملی مدیران مدارس و زنان آموزگار بریتانیا در سال ۲۰۱۸ شد.

«اتحادیه مدیران مدرسه و معلمان زن» (NASUWT) بریتانیا در توضیح اهدای این جایزه به عبدی،‌ عضو زندانی هیأت مدیره کانون صنفی معلمان تهران نوشته:‌ «این جایزه به آقای عبدی به‌خاطر تعهد او به مبارزه برای حقوق معلمان و برابری آموزشی در ایران اهدا می‌شود.»

مطلب مرتبط:

بوی ماه مهر با معلمان در بند

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید