اولین واکنش مقامات قضایی نسبت به قتل علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی؛ “متهمان دادگاهی می‌شوند”

کیفرخواست دو متهم پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی که در زندان فشافویه با ضربات چاقوی دو زندانی محکوم به اعدام، جان خود را از دست داده، صادر شده است.

براساس اعلام دادستانی تهران کیفرخواست متهمان پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی صادر شد.

به گزارش ایسنا و براساس اعلام دادستانی تهران، کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی که در تاریخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۸ در زندان تهران بزرگ با ضربات تیزی مجروح و به قتل رسیده بود با تکمیل تحقیقات و تقاضای اولیاء دم مبنی بر قصاص و مجازات قانونی سایر اتهامات مندرج در کیفرخواست صادر و جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شد.

القاصی مهر دادستان تهران اعلام کرد: این پرونده دارای دو متهم است که متهم اول به اتهام قتل عمد و ضرب و جرح عمدی غیرمنتهی به فوت و متهم دوم به اتهام معاونت در قتل عمدی و ضرب و جرح عمدی غیر منتهی به فوت تحت بازجویی قرار گرفتند که پس از تکمیل تحقیقات و با رعایت کلیه موازین قانونی و حقوق دفاعی متهم از جمله حضور وکیل تسخیری، تشکیل پرونده شخصیت، انجام تست روحی-روانی و سایر حقوق مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری ظرف ۲ روز تکمیل و با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک تهران ارسال شد.

این در حالی است که بنا به گفته منابع کمپین این دو زندانی به نام‌های «خلیل زاده»، متهم به حمل و نگه‌داری مواد مخدر و «شجاع زاده»، متهم به قتل عمد، پیش‌تر در خصوص جرائم قبلی‌شان به اعدام محکوم شده‌‌بودند.

علیرضا شیرمحمدعلی، ۲۱ ساله، زندانی سیاسی است که به ۸ سال حبس محکوم شده‌بود و به دست دو زندانی با جرایم غیرسیاسی، در تیپ یک اندارزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ (فشافویه) به قتل رسید.

ساعت ۸:۲۰ شامگاه دوشنبه ۲۰ خردادماه ۹۸، در تیپ ۱ اندرزگاه ۱۱ زندان فشافویه، آقای شیرمحمدعلی توسط دو زندانی با ضربات چاقو از ناحیه شکم و گردن به‌شدت زخمی شده و در راه انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد.

منبع مطلعی در خصوص نحوه کشته شدن این زندانی سیاسی به کمپین گفته‌بود: «دو زندانی که این زندانی سیاسی را به قتل رساندند در سلول دربسته نگهداری می‌شدند و افسر نگهبان در شب قتل درب سلول آنها را به دلایلی نامعلوم باز می‌گذارد و آنها با کشاندن علیرضا شیرمحمدعلی به داخل سلول و قفل کردن درب از داخل دست‌کم ۴۰ ضربه با تیزی (نوعی سلاح برنده) به او وارد می‌کنند و او را به قتل می‌رسانند».

پیکر این زندانی سیاسی روز چهارشنبه، ۲۲ خرداد ۹۸، در حالی در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد که پیش از آن، مادر او از سوی نهادهای امنیتی تهدید شد که در صورت اطلاع رسانی و مصاحبه با رسانه‌ها از تحویل پیکر فرزندش به او خودداری می‌کنند.

خاکسپاری علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی که در زندان به قتل رسید در سایه تهدید خانواده این زندانی

آقای شیرمحمدعلی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و توسط قاضی صلواتی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبر انقلاب” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال زندان محکوم شده‌بود و بنا بود که ۱۶ تیرماه ۹۸ دادگاه تجدیدنظر او برگزار شود.

آقای شیرمحمدعلی به همراه به برزان محمدی شهروند ۴۱ ساله اهل سروآباد کردستان در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری در این زندان و درخواست انتقال به زندان اوین  از روز ۲۳ اسفند ۹۷ دست به اعتصاب غذا زده بودند.

این دو زندانی سیاسی در یادداشتی دلیل اعتصاب غذای خود را نبود امکانات و نداشتن امنیت جانی عنوان کرده و درقسمتی از این یادداشت نوشته بودند که اعتصاب غذا کرده‌ایم تا با این روش به بودن خود در اینجا اعتراض کرده باشیم؛ ولی سلامت جان ما هیچ اهمیتی برای عوامل زندان و روسای آن ندارد؛ در این زندان حقوق انسان‌ها فاقد اهمیت است و این امر باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده ازجمله مریضی و مرگ‌ومیر مددجویان می‌شود. با توجه به شعارهای آزادی بیان و حقوق شهروندی انسان‌ها به کدام مرجع باید حرف‌های خود را اعلام کنیم تا مسئولین مربوطه به خواسته‌هایمان رسیدگی کنند. چندین بار تاکنون اعلام کرده‌ایم اما رسیدگی نشده است.

روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، برزان محمدی بنا به خواسته جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و خانواده‌های جان‌باختگان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای محمدی در فایل صوتی که نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین قرار گرفته‌بود، در تماسی تلفنی از زندان تهران بزرگ گفته بود: «من هم اکنون ۱۰ ماه هست که در بند ویژه فوق امنیتی سوییت زندان تهران بزرگ بدون هیچ امکانات رفاهی به طور غیرقانونی به‌سر می‌برم و با توجه به شرایط بسیار بد این زندان و عدم انتقال به زندان اوین و یا زندان شهر خودم، مریوان دست به اعتصاب غذای خشک نمودم که بیش از ۲ ماه هیچ کدام از مسئولان قضایی و زندان به خواسته من اعتنایی نکردند و از آنجایی که خانواده، جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی و فعالان مدنی تنها حامی من بودند و با وجود نگرانی‌شان از حال وخیم من که درخواست پایان اعتصاب غذای من را داشتند و بنده بنا فقط به احترام به درخواست مکررشان از امروز ۲۸ اردیبهشت خورشیدی، به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهم، ولی کماکان بر خواسته‌ها و مطالبات قانونی خود پافشاری می‌کنم و از همه کسانی که من را تنها نگذاشتند و نگران حال من بودند، سپاسگزارم».

متن آخرین نامه علیرضا شیرمحمدی را بخوانید.

مطالب مرتبط:

پرونده قتل امین کُرکی یکی از معترضان دی‌ماه ۹۶ “مختومه اعلام شد”

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید