محمد نوری‌زاد فعال مدنی از زندان گرگان آزاد شد

محمد نوری‌زاد، مستندساز و نویسنده منتقد حکومت جمهوری اسلامی ایران و از امضاکنندگان بیانیه‌ای موسوم به ۱۴ تن به صورت موقت از زندان گرگان آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، محمد نوری‌زاد که از ۱۹ تیر ۱۳۹۸، در بازداشت به‌سر می‌بُرد، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان گرگان آزاد شد.

آقای نوری‌زاد با شکایت دادگستری گرگان با اتهاماتی از قبیل “توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارسال ویدئوهای مربوط به سفر آق‌قلا برای کمک به سیل‌زدگان” مواجه شده‌است.

وی روز چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸، بر اساس ابلاغیه‌ای که پیش‌تر به دستش رسیده‌بود، در شعبه اول دادیاری دادسرای اوین حاضر شد و پس از تفهیم اتهام و تعیین قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی ۳ روز پس از بازداشت در زندان اوین در روز شنبه ۲۲ تیر به زندان گرگان منتقل شد.

همچنین گفته می‌شود؛ محمد نوری‌زاد روز ۲۳ تیر ماه در دادگاه گرگان حاضر شد و پس از تفهیم اتهام، کفالت صادر شده را نپذیرفت و مجددا روانه زندان شد.

این فعال مدنی روز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸، به شعبه اول دادیاری دادسرای اوین احضار شده‌بود.

کمپین پیش‌تر از احضار و بازداشت این مستند ساز و نویسنده منتقد حکومت خبر داده‌بود.

محمد نوری‌زاد به دادسرای اوین احضار شد/ سند

در متن ابلاغیه محمد نوری‌زاد نوشته‌شده‌بود، به سامانه ابلاغ [ثنا، ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه] مراجعه کنید و با استفاده از شناسه و رمز کاربری خود اطلاعات این ابلاغیه و پیوست‌های آن و تاریخ صدور را مشاهده کنید. عدم مراجعه به‌منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی بوده و ابلاغ محسوب می‌شود. چنانچه جهت ورود به سامانه حساب کاربری دریافت ننموده‌اید جهت ثبت‌نام به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کنید.

همچنین در این ابلاغیه آمده‌بود، نتیجه عدم حضور در این جلسه دادیاری جلب است.

آقای نوری‌زاد به همراه سیزده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور با امضای بیانیه‌ای مشترک موسوم به ۱۴ تن در روز سه‌شنبه، ۲۱ خردادماه ۹۸ و انتشار آن در صفحات تلگرام و فیس‌بوک خود، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر قانون اساسی شده بود.

بر اساس گزارش های منتشر شده در شبکه های اجتماعی، امضا کنندگان این بیانیه پس از انتشار آن از سوی نیروی ها امنیتی تهدید و در برخی موارد نیز مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، جواد لعل‌محمدی و محمدحسین سپهری، پیام‌های تهدید آمیز دریافت کردند و به رضا مهرگان نیز حمله شده‌است.

محمد مهدوی‌فر نیز از جمله امضا کنندگان این بیانیه‌است که روز شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸، بازداشت و به زندان کاشان منتقل شده‌است.

محمد نوری‌زاد در سال‌های اخیر به جهت فعالیت‌های مدنی و ملاقات با خانواده‌های زندانیان سیاسی بارها توسط نیروهای امنیتی بازداشت و حبس شده است.

آقای نوری‌زاد ۶۷ ساله از همکاران پیشین روزنامه کیهان در سال ۱۳۸۸، به دنبال سرکوب خونین معترضان به انتخابات ریاست جمهوری، به جمع منتقدان پیوست و با انتشار چندین نامه سرگشاده از جمله خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، وی را مسئول این رویدادها دانست.

به دنبال این نامه‌نگاری‌ها، آقای نوری‌زاد در آذر ماه سال ۱۳۸۸ به اتهام «توهین به مسئولین و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» بازداشت شد و بیش از هفت ماه را در زندان و از جمله در سلول انفرادی گذراند.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، محمد نوری‌زاد را از جمله به دلیل انتقاد از رهبر ایران به سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید