دادگاه مجتبی پروین فعال ترک (آذربایجانی) برگزار شد/ سند

روز جاری مجتبی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) جهت ارایه دفاعیات خود در شعبه ۹ دادگاه عمومی حقوقی شهرستان اردبیل حاضر شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸، مجتبی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) پیرو ابلاغیه‌ای که از طریق سامانه الکترونیکی قوه قضاییه برای او ارسال شده‌بود، جهت ارائه دفاعیات خود در شعبه ۹ دادگاه عمومی حقوقی شهرستان اردبیل حاضر شد.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: «دلیل تشکیل جلسه امروز طبق ابلاغیه ارسالی؛ “مطالبه وجه از بابت خسارت خودرو، مطالبه خسارت دادرسی ، مطالبه خسارت تاخیر تادیه و… ” بوده است که آقای پروین همانند دادگاه‌های قبلی اتهام وارده را رد کرد و روند محاکمه خود را غیر قانونی دانست.»

این فعال ترک (آذربایجانی) پیش‌تر در خصوص این پرونده با اتهام ” آسیب به خودروی نیروی انتظامی” از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو، به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌بود و بنا به گفته منابع کمپین؛ “این دادگاه فعلی، صرفا بعد حقوقی و برای تعیین مقدار خسارت برگزار شده‌است.”

شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل (۱۰۱ جزائی سابق) با صدور حکمی مجتبی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) را به اتهام “آسیب به اموال حکومتی” به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد. روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸، دادگاه تجدیدنظر در خصوص حکم ۹۱ روز حبس تعزیری آقای پروین در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل برگزار شد که نتیجه آن طی روزهای آتی به او ابلاغ خواهد شد.

اتهام “آسیب به اموال حکومتی” [آسیب به خودروی نیروی انتظامی از طریق ضربه زدن با پا] در حالی منجر به محکومیت آقای پروین شده که در برگه احضاریه دادگاه روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹٨ اتهامات علیه این فعال مدنی “تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” عنوان  شده‌بود.

منبع مطلعی به کمپین در این رابطه گفته بود:‌ «در رأی دادگاه، شاکی پرونده، فرماندهی نیروی انتظامی استان اردبیل و شاهد آن نیز استناد به صورتجلسه مأمورین همین ارگان لحاظ شده و گزارشات روز ۴ اسفندماه ۹۷، اداره اطلاعات و پلیس امنیت نیروی انتظامی اردبیل در این پرونده نیز از دیگر عوامل مٶثر در صدور رأی برای این پرونده عنوان شده‌است».

دادگاه انکار و عدم قبول اتهام نهایی از سوی این فعال مدنی را رد کرده است.

پیش‌تر و طی احضاریه الکترونیکی از آقای پروین خواسته‌ شده‌بود، ساعت ۱۱ روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ در خصوص شکایت میرداود موسوی افشار مبنی بر “شرکت در تجمع غیرقانونی” در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شهر اردبیل (۱۰۱ جزائی سابق) جهت ارائه دفاعیات حاضر شود.

مجتبی پروین در دادگاه حاضر شد/ اسناد

مجتبی پروین، شهروند ساکن اردبیل، صبح روز ۱۷ مهر ۱۳۹۷، پس ارائه حکم قضایی از سوی مأموران امنیتی در منزل پدری‌اش بازداشت و پس از چند ساعت بازجویی در همان روز با قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی بهصورت موقت آزاد شد.

آقای پروین تیر ماه ۱۳۹۷ به ظن شرکت در مراسم سالانه قلعه بابک بازداشت و با تودیع قرار کفالت آزاد شد. اداره اطلاعات اردبیل از این شهروند شکایت کرده و مدعی شده که حین بازداشت به خودرو دولتی صدمه زده است.

لازم به توضیح است کیفر خواست صادره بر علیه آقای پروین بر اساس گزارش اداره اطلاعات اردبیل مبنی بر “تخریب خودرو دولتی ” عنوان شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید