گزارشی از آخرین وضعیت نجف مهدی‌پور روزنامه‌نگار زندانی؛ انتقال به زندان مرکزی ایلام و محرومیت از ملاقات

نجف (کاوه) مهدی‌پور، روزنامه‌نگار و صاحب‌امتیاز زندانی نشریه تعلیق شده «باخترزمین» از زندان دره‌شهر به زندان مرکزی ایلام منتقل شده و از حق ملاقات محروم است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نجف (کاوه) مهدی‌پور، صاحب امتیاز و مدیرمسئول دو‌‌هفته‌‌نامه تعلیق شده‌ « باختر زمین» که در حال سپری کردن حکم ۱ سال زندان خود در زندان شهرستان دره‌شهر بود پس از یک درگیری لفظی با رئیس کل زندان‌های ایلام، به زندان مرکزی ایلام منتقل شد و طی روزهای اخیر از ملاقات با خانواده خود محروم شده‌است.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «روز چهارشنبه ۶ شهریورماه، آقای کشوری، رئیس کل زندان‌های ایلام برای سرکشی به زندان دره‌شهر می‌آید و آقای مهدی‌پور در حین سخنرانی او اعتراض کرده و محل سخنرانی را ترک می‌کند. فردای آن‌روز با دستور رئیس کل زندان‌های ایلام، او را به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند. خانواده این روزنامه‌نگار زندانی در پیگیری‌هایی که می‌کنند متوجه شدند که او به زندان مرکزی ایلام منتقل شده‌است، اما از حق ملاقات محروم است.»

جمعی از فعالان فرهنگی-مدنی استان ایلام، خواستار پیگیری حقوق وی شده‌اند و با توجه بیماری جسمی و روحی او و داشتن مادری بیمار و کودکی خردسال، از نهادهای حقوق بشری خواسته‌اند که زندانیانی مانند او که کمتر از آن‌ها نام برده‌شده را کانون توجه خود قرار دهند.

نجف (کاوه) مهدی‌پور، صاحب امتیاز و مدیرمسئول دو‌‌هفته‌‌نامه تعلیق شده‌ « باختر زمین» که در دادگاه انقلاب ایلام به اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، روز شنبه ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸ جهت اجرای حکم به زندان شهرستان دره‌شهر منتقل شده‌بود.

شعبه اول دادگاه انقلاب ایلام روز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ این روزنامه‌نگار را به اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” مجموعا به تحمل یک‌سال حبس تعزیری محکوم کرد.

این حکم روز دوشنبه ۲ اردیبهشت‌ ۱۳۹۸، در شعبه پنجم دادگاه تجدیدنظر ایلام عیناً تأیید شد.

نجف مهدی‌پور صاحب‌امتیاز و مدیر مسئول دوهفته‌نامه‌ی تعلیق‌شده‌ی «باختر زمین» است.

نشریه‌ای که پس از انتشار مقالات انتقادی از سران‌ جمهوری اسلامی در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران تعطیل شد.

ایران کماکان در قعر جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان قرار دارد.

در گزارش سالانه رده‌بندی آزادی مطبوعات جهان در سال ۲۰۱۹، ایران از میان ۱۸۰ کشور، در رتبه ۱۷۰ قرار گرفته‌ و طی ماه‌های اخیر بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران افزایش یافته‌است.

همچنین ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۸ گزارش‌گران بدون مرز نیز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١۶۴ قرار داشت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید