حکم زندان حسین جنتی شاعر اهل ورامین در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان، حکم ۶ ماه حبس تعزیری حسین جنتی، شاعر اهل ورامین را عینا تایید کرد.

حسین جنتی، شاعر منتقد حکومت جمهوری اسلامی پیش‌تر از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان، با اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۶ ماه زندان محکوم شده‌بود.

او در خصوص تایید این رای در دادگاه تجدیدنظر در بخشی از یادداشتش در اینستاگرام نوشته‌است: «همین حالا خبر تایید حکم را تلفنی به پدرم گفتم، گفت: خدا از سلطان‌محمود بزرگ‌تر است.» و در ادامه آورده‌: «۱_من هیچگونه بیماری روحی و روانی ندارم. ۲_اهل دعوا و درگیری فیزیکی نیستم. ۳_قصد خودکشی ندارم ۴_ کشورم را دوست دارم و در این مدت با وجود امکان خروج و مهاجرت از کشور خارج نشدم و نخواهم شد. ۵_خدا از سلطان محمود بزرگ‌تر است.»

دادگاه بدوی این شاعر اهل ورامین روز دوشنبه ۱۷ تیرماه در شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان برگزار شده بود.

او در یادداشت کوتاهی خبر داده‌بود که ظرف ۲۰ روز به این رای اعتراض‌ خواهد کرد.

وی همچنین پیش تر در ۱۳ تیرماه نوشته بود که “پرونده‌ی اصفهان چند روز پیش “مختومه” اعلام‌ شد اما نمی‌دانم به چه دلیل دوباره با همان اتهام “تبلیغ‌علیه‌نظام” در شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان گشوده شده است.”

حسین جنتی که طی سال‌های اخیر اشعار انتقادی‌اش، نسبت به وضعیت کشور و سیاست‌های سران جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی مورد اقبال عمومی قرار گرفته‌، از سوی ماموران اطلاعات سپاه اصفهان در روز یک‌شنبه ۱۲ خردادماه بازداشت و روز پنج‌شنبه ۱۶ خردادماه ۱۳۹۸ با سپردن وثیقه به صورت موقت از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

پیش تر گزارش شده بود که که اطلاعات سپاه اصفهان از جنتی به دلیل شعرخوانی در یک برنامه دانشگاهی شکایت کرده و او به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

او پس از آزادی از زندان طی یادداشتی رفتار ماموران را، (جز یکی دو مامور و سرباز که نمی‌شناختند) در طول مدت بازداشتش خوب توصیف کرد و در بخشی از این یادداشت نوشته بود: «نمی‌دانم چه‌کسی از کجا و چطور تماس گرفته بود با مسئولان که ناگهان ساعت دوازدهِ شبِ روزِ تعطیل مرا خواستند و بسیار دوستانه، دلسوزانه و به شدت پیگیر و مصمم ترتیبِ آزادی موقت مرا با وثیقه دادند و حتی چندساعت پیش از آزادی با احترام گفتند: دستور داده‌اند این چندساعت باقیمانده را که میهمان ما هستید شما‌را به مکان دیگری که در شانتان باشد ببریم. چیزی‌نیست دوستان،گمانِ بد برده‌اند، تحقیق خواهند کرد، حرف‌خواهیم‌زد و به وعده‌ی الهی حل خواهد شد…».

این شاعر در سال ۸۹ در جلسه شعرخوانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی حاضر بوده و شعر نیز خوانده‌است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی زبان اشعار او را «نترس» و انتقادی توصیف کرده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید