مختار زارعی، روزنامه نگار کُرد به دادسرای انقلاب سنندج احضار شد/ سند

بر اساس ابلاغیه الکترونیکی که به‌دست فرشاد محمدی، وکیل مدافع مختار زارعی رسیده است، این روزنامه‌نگار ساکن سنندج به شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر فراخوانده شد. در پرونده دیگر مختار زارعی، برای روز شنبه ۱۸ آبان ماه به شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان احضار شده است. دادگاه بدوی این فعال مدنی را بابت اتهامات «توهین بە رهبری» و «تبلیغ علیە نظام» به سه سال حبس تعزیری در این پرونده محکوم کرده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز سه شنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۸، بر اساس احضاریه‌ای که به  فرشاد محمدی ابلاغ‌شده است، از وی خواسته‌شده که پنج روز پس از درج این احضاریه در سامانه الکترونیکی قوه قضایی (ثنا) به همراه موکل خود مختار زارعی جهت دفاع از اتهامات انتسابی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج به ریاست قاضی موسی شاه گلدی آقا باقر حاضر شود.

روز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸، نیز بر اساس احضاریه‌ای که توسط سامانه الکترونیکی قوه قضاییه (ثنا) به وکیل مدافع مختار زارعی، مازیار طاطائی ابلاغ شده است، از وی خواسته‌شده که در روز شنبه ۱۸ آبان، جهت رسیدگی به اتهامات موکلش در پرونده‌ای دیگر بابت «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان حاضر شود.

در احضاریه ابلاغ‌شده آمده است که ساعت ۱۱ صبح روز ۱۸ آبان ۱۳۹۸، در خصوص شکایت دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج ـ داستان، علیه موکل شما مختار زارعی در وقت مقرر در این شعبه حاضر شوید.

روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی «بهروز شرفی‌یوسف‌وند» حکم دو سال حبس تعزیری از بابت «توهین بە رهبری» و یک سال حبس تعزیری با اتهام «تبلیغ علیە نظام»، را به مختار زارعی، روزنامه‌نگار اهل سنندج ابلاغ کرده بود.

مختار زارعی، پیش از این نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و توسط دستگاه قضایی به احکام زندان محکوم شده است.

آقای زارعی روز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷، پس از احضار به شعبه دوم دادسرای انقلاب سنندج به ریاست قاضی «موسی شاه گلدی آل باقر»، بازداشت و روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد با سپرده وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، آزاد شده‌بود.

این روزنامه‌نگار ساکن سنندج در پرونده ای دیگر و با حکمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی حسین سعیدی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است. این فعال مدنی به دلیل انتشار فراخوان اعتصاب سراسری در شبکه‌های اجتماعی پس از اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌ شده بود.

یک منبع آگاه در رابطه با جلسه دادگاه در رابطه با پرونده جدید ایشان به کمپین گفته بود: «باتوجه به دفاعیات وکیل مدافع آقای زارعی در جلسه دادگاه قاضی سعیدی ایشان را از  اتهام «اجتماع و تبانی  منجر به برهم زدن امنیت عمومی» تبرئه کردند، اما برخلاف انتظار در همان جلسه اتهام «تبلیغ علیه نظام» به آقای زارعی تفهیم و بر اساس این اتهام رییس شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج حکم یکسال زندان  را برای ایشان صادر کرد».

گزارش‌شده است، وکیل مدافع آقای زارعی به‌حکم صادره اعتراض کرده و پرونده جهت بررسی و صدور حکم نهایی به شعبه تجدیدنظر استان کردستان ارجاع شده است.

آقای زارعی در شهریورماه سال گذشته پس از انتشار فراخوانی در صفحه اینستاگرامی خود پس از اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد مبنی بر حضور مردم در منازل خود، روش کردن شمع و پیوستن به اعتصاب سراسری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در این پرونده نیز، قاضی شاگلدی، رییس شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب سنندج، اتهام «اجتماع و تبانی منجر به برهم زدن امنیت عمومی » را به آقای زارعی تفهیم کرده و ایشان در همان شهریورماه با تأمین وثیقه و به‌صورت موقت از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

صبح روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ بر اساس گزارش‌های ارسالی به کمپین و همچنین انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کُردی آغاز شد و تنی چند از فعالان مدنی در برخی شهرها بازداشت شدند.

مختار زارعی سابقه‌ی فعالیت در اتحادیه‌ی دموکراتیک دانشجویان کُرد و چندین نشریه‌ی دانشجویی را دارد، وی پیش‌تر نیز در ۲۴ اسفندماه سال ۹۳ به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقدسات» و «نشر اکاذیب» بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید