نوشین جعفری عکاس تئاتر و سینما با وثیقه آزاد شد

نوشین جعفری، عکاس تئاتر و سینما که مردادماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه آزاد شده‌است.

مقامات قضایی ایران خانم جعفری را متهم کرده‌بودند که به “مقدسات دینی” توهین کرده‌است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، نوشین جعفری که روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸ بازداشت شده‌بود با سپردن وثیقه، به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

خبر بازداشت خانم جعفری روز ۱۶ مردادماه با ۴ روز تاخیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. برخی کاربران وابسته به حکومت در توییتر که به “کاربران ارزشی” معروفند، دلیل بازداشت او را مدیریت یک حساب توییتری با نام مستعار اعلام کرده‌بودند، اما نزدیکان خانم جعفری این موضوع را بارها تکذیب کردند.

شیوا نظرآهاری، فعال مدنی که خارج از کشور به‌سر می‌برد در یک رشته توییت به این موضوع پرداخته‌‌بود.

او همچنین ویدئویی منتشر کرد که در آن با اکانت اینستاگرامی نوشین جعفری از بازداشتگاه به او پیامی داده شد و در آن خانم جعفری [با گریه] از او خواست که نام کاربری و رمز ورود اکانت توییتری «یار دبستانی» را برای او پیدا کند.

شیوا نظرآهاری در پاسخ با “هتاک” خواندن آن کاربر توییتر گفته‌‌بود: «من این اکانت را بعد از دستگیری تو شناختم و متوجه شدم که وجود دارد و خودشان [نهادهای امنیتی] هم می‌دانند که آن ارتباطی به تو ندارد.»

انتشار این فایل صوتی بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

نوشین جعفری عکاس تئاتر و سینما تحت فشار نهادهای امنیتی برای اخذ اعترافات اجباری قرار دارد+ ویدئو

پیش‌تر نیز شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، از سوی ماموران امنیتی در صبح روز یک‌شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸، بازداشت و پس از چند روز آزاد شده‌بود.

گزارش شده‌بود که شهرزاد جعفری از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌بود که در خصوص خواهرش اطلاع رسانی نکند.

نوشین جعفری، عکاس مطبوعات، تئاتر و سینما پیش‌تر نیز در ۱۴ بهمن ۸۸ آن زمان که خبرنگار فرهنگی روزنامه اعتماد، بود، بازداشت و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده‌بود.

او فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۸۹ آغاز کرد و اولین تجربه‌اش را در تئاتر با نمایش «نوشتن در تاریکی» اثر محمد یعقوبی پشت سر گذاشت. «لانتوری» نخستین تجربه‌ی سینمایی خانم جعفری بود که برای عکس‌های این فیلم، برنده جایزه بهترین مجموعه عکس از دومین جشن عکاسان سینمای ایران شد.

از مهمترین کارهای این عکاس سینما و تلویزیون ایران می‌توان به فعالیت در سریال شهرزاد ۲، فیلم لانتوری و فیلم سد معبر اشاره کرد.

ایران کماکان در قعر جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز در رده ١۶۵ قرار داشت.

همچنین ایران در رده‌بندی جهانی در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۶۴ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها قرار گرفته‌بود و بر اساس ویرایش ۲۰۱۹ این رده‌بندی، ایران در بین ۱۸۰ کشور با ۶ رتبه کمتر نسبت به سال قبل (۲۰۱۸) به رده ۱۷۰ تنزل کرده‌است.

بر اساس گزارش نسخه ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون‌مرز، جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگترین‌ زندان‌های پر از روزنامه‌نگار در جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید