گزارشی از انتقال حمزه درویش، زندانی عقیدتی ـ سیاسی به زندان مرکزی رشت

Hamze-Darwish-kampain.info_

حمزه درویش زندانی عقیدتی ـ سیاسی محبوس در بند هفت زندان رجایی شهر کرج، روز چهارشنبه ۲۲ آبان به صورت ناگهانی و  با «تهدید و خشونت» به زندان مرکزی رشت (لاکان) منتقل و پس از یک هفته  اعتراض و اعتصاب غذا، دوباره به زندان رجایی شهر بازگرداننده شد. گزارش‌شده است مسئولان زندان رجایی شهر برای انتقال این زندانی سنی مذهب به زندانی دیگر به وی فرصت یک ماه داده‌اند.

آقای درویش ۲۵ ساله اهل شهرستان تالش، طی حکمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به ۱۸ سال زندان محکوم‌شده است که براساس اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی(قانون تجمیع جرایم)  ۱۵ سال آن قابل اجراست.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸، حمزه درویش، زندانی عقیدتی-سیاسی به زندان لاکان رشت منتقل و پس از گذشت یک هفته اعتصاب غذای اعتراضی دوباره به زندان رجایی شهر بازگرداننده شد.

یک منبع آگاه در این رابطه به کمپین گفت: «یک ماه قبل از انتقال حمزه درویش ابلاغیه‌ای مبنی بر موافقت با درخواست انتقالی ایشان به زندان لاکان رشت به ایشان ارائه شد، درحالی‌که وی هیچ‌گاه چنین درخواستی نداشته بود. آقای درویش با اعتراض به این ابلاغیه بر عدم رضایت کامل خود از انتقالش به زندان لاکان رشت تأکید کرده بود.»

«منابع نزدیک به آقای حمزه درویش اطلاع داده‌اند که محمد گودرز رئیس اندرزگاه هفت زندان رجایی شهر کرج نامه‌ای به اسم و اثرانگشت حمزه درویش با مضمون انتقال به زندان لاکان رشت به نگارش درآورده بود که بعد از تأیید اثرانگشت آن نامه توسط محمد گودرز و با تأیید و امضای الله کرم عزیزی رئیس کنونی زندان رجایی شهر کرج جهت اخذ دستور قضایی برای انتقال وی، به دادسرای ناحیه ۳۳ شهید مقدس ارسال کرده بودند.»

این منبع در ادامه افزود، «محمد برائه رئیس شعبه اول اجرای احکام اوین و وزیری قاضی ناظر بر محکومین امنیتی زندان رجایی شهر کرج باوجود اطلاع از اعتراض و امتناع حمزه درویش از انتقال به زندانی دیگر و بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در ۲۲ آبان دستور انتقال اجباری وی به زندان لاکان رشت را صادر نمودند.»

به گفته این منبع آگاه،«آقای درویش در همان ابتدای ورود به قرنطینه زندان لاکان رشت دست به اعتراض و اعتصاب اعتراضی زده بود که بعد از ملاقات با نماینده دادستان و قاضی کشیک دادگاه انقلاب رشت از جعل این درخواست به اسم او پرده برداشته و تصریح کرده بود، نگهداری وی در چنین مکانی مغایر با اصل تفکیک جرائم است و به هیچ شیوه‌ای امنیت جانی ندارد و در صورت بروز هرگونه اتفاق ناگواری آنها باید مسئول باشند.»

گفته شده است که زندان لاکان رشت محل نگهداری زندانیان مواد مخدر و جرائم خشن بوده و تعداد زیادی زندانی مبتلابه بیماری ایدز در آنجا نگهداری می‌شود.

بر اساس این گزارش، یک‌هفته پس از نگهداری حمزه درویش در قرنطینه زندان لاکان رشت سرانجام در مورخه ۲۹ آبان با گرفتن مبلغ ۷۰۰ هزار تومان از او بابت هزینه انتقال، وی را به زندان رجایی شهر کرج بازگرداندند.

منابع نزدیک به این زندانی اعلام می گویند در همان بدو ورود حمزه به زندان رجایی شهر کرج توسط رئیس زندان الله کرم عزیزی و رئیس اندرزگاه هفت محمد گودرز تهدید شده بود که یک ماه فرصت دارد تا درخواست انتقالی خود به زندان دیگری را بنویسد و در صورت افشای جعل نامه به اسم او و شکایت نسبت به این امر، دست آنها باز بوده و به بهانه‌های مختلف برای وی پرونده‌سازی کرده و اعلام‌جرم می‌کنند.

حمزه درویش بارها نسبت به پرونده‌سازی و اخذ اعترافات اجباری از وی با توسل به شکنجه و ضرب و شتم از کارشناس پرونده‌اش در اداره اطلاعات رشت و تقهیم اتهامات «شعارنویسی و همکاری با گروه‌های معارض نظام از جمله داعش»، توسط دستگاه قضایی، اعتراض و شکایت کرده و با نامه‌نگاری مکرر به نهادهای ذی‌ربط داخلی و مجامع بین‌المللی حقوق بشر، خواستار اعاده حقوق مسلم قانونی خود شده است.

حمزه درویش در دوران بازداشت خود در بازداشتگاه اطلاعات رشت بارها مورد «شکنجه جسمی و روحی» قرارگرفته بود.

کارشناسان اطلاعات رشت بعد از اخذ اعترافات اجباری او را فریب داده بودند که در صورت قبول اتهامات وارده به‌زودی آزاد خواهد شد.

خانواده حمزه درویش بارها از طرف اطلاعات رشت تهدید شده بودند که در صورت پیگیری پرونده حمزه و گرفتن وکیل برای وی، با آنها به‌شدت برخورد خواهد شد.

در طی قریب به چهار سالی که حمزه در زندان به سر می‌برد، خانواده او دچار آسیب‌های جدی جسمی و روحی شده‌اند. طوری که مادر این زندانی به سبب استرس و فشار دچار مشکلات و نارسایی قلبی شده و از ناحیه قلب مورد عمل جراحی قرار گرفت.

حمزه درویش بارها به علت عدم قبول اعاده دادرسی و برخورداری از حق داشتن وکیل دست به اعتصابات طولانی‌مدت زده بود که هر بار با وعده‌های دروغین مواجه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

یادداشتی از حمزه درویش زندانی عقیدتی-سیاسی در خصوص نقض حقوق زندانیان در زندان رجایی‌شهر

حمزه درویش: “تقاضای رسیدگی مجدد به پرونده‌ام را دارم”

نامه سرگشاده حمزه درویش زندانی عقیدتی ـ سیاسی به مراجع قضایی و نهادهای بین المللی و حقوقی

درخواست دادخواهی حمزه درویش زندانی عقیدتی-سیاسی اهل سنت محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج

حمزه درویش: “تا رسیدن به حقوق خود ساکت نخواهم نشست”/ گشایش پرونده جدید برای این زندانی سنی مذهب

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید