یوسف کاری به شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد

یوسف کاری، فعال ترک (آذربایجانی) محبوس در بند «بازداشت موقت» زندان مرکزی اردبیل به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد. گزارش شده است که مسئولین قضایی ـ امنیتی تاکنون دوبار مانع از آزادی موقت آقای کاری به قید وثیقه شده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، بر اساس احضاریه که به یوسف کاری، زندانی محبوس در زندان اردبیل ابلاغ‌شده است، از وی خواسته‌شده که صبح روز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۹۸، برای رسیدگی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه و عضویت در گروه به‌اصطلاح مدنی قومی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به‌قصد بر هم زدن امنیت»در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل حاضر شود.

پیش از این، بازپرسی عمومی و انقلاب اردبیل میزان وثیقه این شهروند را از ۵۰ میلیون تومان به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش داده  و از طریق قاضی نونهالی به خانواده او گفته‌شده بود که باید مبلغ وثیقه به‌صورت نقدی به‌حساب قوه قضاییه واریز شود.

آقای کاری، روز سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه، توسط مأموران امنیتی در میدان شریعتی اردبیل بازداشت و روز یکشنبه ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۸، پس از تفهیم اتهام “تبلیغ علیه نظام” در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

یک منبع مطلع به کمپین در رابطه با پرونده آقای کاری گفته‌بود: «اتهام “تبلیغ علیه نظام” به آقای کاری در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل تفهیم و برای آزادی ایشان وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادرشده بود، اما علیرغم تأمین وثیقه از سوی خانواده، قاضی نونهالی معاون دادستان از پذیرش وثیقه خودداری کرده و به خانواده وی گفته که تحقیقات در مورد پرونده کماکان در حال بررسی است.»

لازم به توضیح است که پیش از این نیز توسط قاضی نونهالی در رابطه با آزادی رحیم غلامی شاعر و پرونده سازی برای عباس لسانی از فعالان سرشناس ترک ساکن اردبیل و دیگر شهروندان ترک (آذربایجانی) اقداماتی مشابه صورت گرفته است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × 1 =