پرونده حشمت الله طبرزدی، دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران به شعبه اجرای احکام ارجاع شد

پرونده حشمت الله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران و از منتقدین سرسخت حکومت و رهبر جمهوری اسلامی ایران به شعبه اجرای احکام دادسرای امنیت اوین ارجاع شد. این زندانی سیاسی سابق بر اساس رأی صادره شده از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به شش سال حبس محکوم‌شده است که این حکم در آبان ماه سال جاری در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید استان تهران عیناً تأیید و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در مورد ایشان اجرا خواهد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۸، بر اساس پیامکی که از طریق سامانه الکترونیکی قوه قضاییه (ثنا) به‌دست حشمت الله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک رسیده به این فعال سیاسی اطلاع داده‌شده که پرونده‌ ایشان به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت اوین ارجاع شده است.

آقای طبرزدی در گفتگویی با کمپین ضمن تأیید این خبر گفت: «پس از بازداشتی که به همراه سه تن دیگر از اعضای جبهه دموکراتیک و یاسمین حنیفه طباطبایی، هنگام عزیمت به پاسارگاد جهت برگزاری گرامیداشت روز کورش هخامنشی داشتم به من اطلاع داده شده که حکم من در دادگاه تجدیدنظر به‌زودی تأیید و  پرونده نیز به اجرای احکام ارجاع داده خواهد شد.»

بر اساس این گزارش روز چهارشنبه ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۵، جلسه رسیدگی به پرونده آقای طبرزدی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مشااله احمدزاده برگزار شد و این فعال سیاسی از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی” به ۵ سال زندان و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس محکوم و در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ این پرونده جهت رسیدگی نهایی به شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب ارجاع شده بود.

آقای طبرزدی، صبح روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ درحالی‌که برای دیدار با دکتر محمد ملکی، فعال سیاسی از خانه خارج‌شده بود، توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و عصر روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۵ با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی  به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

این بازداشت در حالی صورت گرفته بود که پیش‌تر طی احضاریه‌ای کتبی از ایشان خواسته‌شده بود که در صبح روز چهارشنبه ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۴ در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین حاضر شوند که این زندانی سیاسی طی یادداشتی که در صفحه فیس‌بوک بود خود در آن زمان منتشر کرده بود از عدم حضورش در دادسرای اوین خبر داده بود.

این روزنامه نگار و فعال سیاسی از دهه ۷۰ تاکنون بارها بدیل فعالیت‌های سیاسی و مدنی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در بازداشتگاه توحید، بند دو الف اطلاعات سپاه و بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجویی و “شکنجه‌های جسمی و روحی” قرارگرفته است.

آقای طبرزدی از چهره‌های منتقد حکومت و رهبر اسلامی ایران است که سابقه بیش از ۱۲ سال زندان را در پرونده خود به همراه دارد.

این فعال سیاسی در ۷ دی‌ماه ۱۳۸۸ نیز بازداشت و روز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸۹ با حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بابت اتهامات “اقدام تبلیغی علیه نظام”، “اجتماع و تبانی”، “توهین به رهبر” و “برهم زدن نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات” به تحمل ۹ سال زندان محکوم‌شده بود.

این روزنامه‌نگار همچنین پیش‌تر مدیر مسئول نشریات توقیف شده «پیام دانشجو»، «ندای دانشجو»، «هویت خویش» و «گزارش روز» نیز بوده است.

آقای طبرزدی درساعت ۱۱ شب سه‌شنبه ۹ تیرماه ۱۳۹۴، پس از تحمل نزدیک به ۵ سال و نیم زندان و براساس اعمال ماده ۱۳۴ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

بیشتر بخوانید:

حسین طبرزدی از بازداشت پدرش حشمت طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران خبر داد/ فایل صوتی

دبیر کل و اعضای بازداشت‌شده جبهه دموکراتیک ایران آزاد شدند

بازداشت اعضای جبهه دموکراتیک ایران در مسیر پاسارگاد

دادگاه تجدید نظر؛ رسیدگی به پرونده دبیرکل جبهه دموکراتیک به زمان دیگری موکول شد

جلسه رسیدگی به اتهامات حشمت الله طبرزدی برگزار شد

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید