اولین جلسه دادگاه محمد نوری‌زاد و هاشم خواستار در مشهد برگزار شد

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نوری‌زاد و هاشم خواستار دو تن از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ نفره روز شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ در شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد برگزار شد.

محمد حسین آقاسی وکیل مدافع این دو در یادداشتی در تایید این خبر نوشته‌است: «امروز آقای محمد نوری‌زاد با تنی رنجور ناشی از اعتصاب طویل المدت در بازداشتگاه اطلاعات، به همراه آقای هاشم خواستار در شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد مورد محاکمه قرار گرفتند. هر دو با اعلام باقی بودن به مواضع قبلی خود و دفاع اجمالی، مشروح آن‌را بر عهده اینجانب گذاشتند که قرار شد ظرف یک هفته ارائه کنم.»

کمپین پیش‌تر خبر داده‌بود که دادگاه آقای نوری‌زاد امروز برگزار خواهد شد.

فاطمه ملکی در این خصوص به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفته‌بود که همسرش آقای نوری‌زاد باید در مقابل اتهام‌های «تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب»، «عضویت در گروه‌های مخالف نظام»، «اخلال در نظم و آسایش عمومی»، «تحصیل مال نامشروع و پرداخت آن به خانواده‌های معدومین فتنه ۸۸»، «توهین به رهبری و امام خمینی» و «توهین به مقدسات از طریق توهین به پیامبر و حضرت علی» از خود دفاع کند.

محمد نوری‌زاد، مستندساز و نویسنده منتقد حکومت ایران و از امضاکنندگان بیانیه‌ موسوم به ۱۴ تن به دلیل عدم رسیدگی به وضعیتش و تداوم بازداشت موقت کماکان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد.

آقایان نوری‌زاد و خواستار روز یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸، به همراه دست‌کم ۱۰ فعال مدنی و سیاسی که قصد برگزاری یک تجمع اعتراضی در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد را داشتند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و در حال حاضر هر دو در یک اتاق در بازداشتگاه اداره اطلاعات در زندان مشهد به‌سر می‌برند.

بازداشت‌شده‌ها روز بیستم مرداد ۹۸، در اعتراض به صدور حکم ۱۳ سال زندان کمال جعفری یزدی، یکی از امضاء کنندگان بیانیه ۱۴ تن و هم‌زمان با برگزاری دادگاه تجدیدنظر آقای جعفری یزدی، در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گرد هم‌ آمده بودند.

آن‌ زمان منابع مطلع گفته‌بودند: «هاشم خواستار، جواد لعل محمدی، محمد حسین سپهری، محمد نوری زاد، عبدالرسول مرتضوی، غلام‌حسین بروجردی، مرتضی قاسمی، حوریه فرج‌زاده طارانی، فاطمه سپهری و پوران ناظمی جزو بازداشت شده‌ها هستند.» برخی از این افراد بعدتر به صورت موقت آزاد شدند.

محمد نوری‌زاد، هاشم خواستار، محمد مهدوی‌فر، عباس واحدیان شاهرودی، کمال جعفری یزدی، محمدحسین سپهری و رضا مهرگان از جمله امضا کنندگان بیانیه ۱۴ تن هستند که کماکان در بازداشت به سر می‌برند. فاطمه سپهری نیز از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ نفره زنان داخل ایران (بیانیه دوم) است که همچنان در بازداشت است.

زرتشت احمدی راغب، محمد رضا بیات، کمال جعفری یزدی، سید هاشم خواستار، محمد حسین سپهری، گوهر عشقی، حوریه فرج زاده، محمد کریم بیگی، جواد لعل محمدی، محمد ملکی، محمد مهدویفر، رضا مهرگان، محمد نوریزاد و عباس واحدیان شاهرودی، ۱۴ نفری هستند که خردادماه امسال با امضای بیانیه ای مشترک خواستار عزل علی خامنه ای از رهبری شدند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید