محکومیت دو شهروند بهایی به احکام زندان در دادگاه انقلاب شیراز

soheyla-haghighat-shahnaz-sabet

دو شهروند بهایی ساکن شیراز طی حکمی از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سهیلا حقیقت و شهناز ثابت، دو شهروند بهایی ساکن شیراز که سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شده بودند، طی حکمی مجموعا به تحمل ۱۲ سال حبس محکوم شدند.

هر یک از این افراد در دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی از بابت اتهام «تشکیل گروه‌های معاند نظام» به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

سهیلا حقیقت در تاریخ ۱۹ مردادماه ۹۸ و شهناز ثابت نیز در ۱۰ شهریورماه همان سال توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در شیراز بازداشت شدند.

در آن زمان گزارش شده بود کهماموران امنیتی در زمان بازداشت این شهروند بهایی، منازل این افراد را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی وی از جمله، مدارک شناسایی، گذرنامه، کارت‌های بانکی، تلفن همراه، تعدادی کتاب و عکس‌های وی را نیز ضبط کردند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سیزده + 13 =