سهند معالی جهت تحمل حبس بازداشت و به زندان سراب منتقل شد

سهند معالی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط ماموران نیروی انتظامی در محل کار خود بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان سراب منتقل شد. این شهروند در دو پرونده جدا گانه بابت اتهامات «درگیری و ضرب‌وجرح مأمورین» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قوم‌گرا به‌منظور دعوت به تجمع در قلعه بابک» توسط دستگاه قضایی مجموعا به یک سال و ده ماه زندان و جریمه نقدی محکوم شد که در پرونده اول با پایان محکومیت ده ماهه خود بابت «اتهام تبلیغ علیه نظام» در  بهمن ماه سال گذشته آزاد شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز سه‌شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹، سهند معالی، فعال ترک (آذربایجانی)  در محل کار خود بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان سراب منتقل شد.

به گفته منابع آگاه به کمپین: «آقای معالی عصر روز گذشته طی تماسی که با خانواده از انتقال به زندان سراب خبر داده و دلیل بازداشت خود  را تحمل حبس در پرونده دیگر عنوان کرده است.»

این بازداشت در حالی صورت گرفته است که این شهروند در رابطه با اجرای حکم در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۹۸ دستگیر شد.در آن زمان عنوان شده بود که با احتساب ایام بازداشت قبلی و ادغام هر دو پرونده، بعد از سپری کردن دوران محکومیت، در تاریخ ۲۷ بهمن ۹۸  ایشان به صورت کامل آزاد شده است، اما روز گذشته به گفته مأمورین حکم های صادره علیه آقای معالی ادغام نشده و می بایست حکم یکسال زندان در رابطه با «درگیری و ضرب‌وجرح مأمورین» را نیز تحمل کند.

آقای معالی بارأی غیابی از سوی دادگاه انقلاب سراب به ریاست قاضی مهدی شمس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قوم‌گرا به‌منظور دعوت به تجمع در قلعه بابک” به ده ماه حبس تعزیری محکوم‌شده بود که این حکم در شعبه سوم دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی عیناً تأیید شد.

کمپین پیش‌تر گزارش داده بود که  روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، «مأموران اجرای احکام با حضور در محل کار آقای معالی و در مقابل چشمان خواهرزاده این فعال ترک با خشونت فیزیکی و توهین وی را بازداشت و به زندان جهت تحمل حبس منتقل کردند».

ماموران امنیتی، روز پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷  بدون در دست داشتن حکم قضایی با ورود به منزل سهند معالی  اقدام به بازرسی منزل کرده و تلفن همراه و کامپیوتر این فعال مدنی را ضبط و وی را نیز بازداشت و به زندان سراب منتقل کردند.

سهند معالی پس از ۹ روز بازداشت و سپری کردن مراحل بازجویی،  روز شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ با تأمین وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت تا برگزاری دادگاه از زندان سراب آزاد شد.

گزارش‌شده، این فعال مدنی طی ۹ روز بازداشت در زندان سراب، زیر “شکنجه‌های جسمی و روحی” قرار داشته و از تماس با خانواده نیز محروم بوده است.

این فعال ترک در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷ نیز به همراه سه تن دیگر از فعالان مدنی اهل سراب به نام‌های حیدر مزینی، محمد رنجبری و وحید نورمحمدی با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه» بازداشت شده بود که سه روز بعد با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی تا اتمام مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شد.

آقای معالی ۳۲ ساله پیش از این بارها از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به حبس محکوم شده است.

قلعه‌بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته‌است.

در طی سالهای اخیر، بطور منظم فعالان تُرک( آذربایجانی) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می پردازند.

هر ساله طی برگزار این مراسم تعداد کثیری از فعالان مدنی از سوی نیروهای امنیتی به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی” بازداشت می شوند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

14 − چهارده =