کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی در جریان مبادله زندانیان آزاد شد

کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه استرالیایی-بریتانیایی، پس از دو سال بازداشت در جریان مبادله با سه شهروند ایرانی که در خارج از کشور بازداشت شده بودند مبادله و آزاد شد.

این شهروند استرالیایی-بریتانیایی متخصص امور خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج فارس که به اتهام «امنیتی و جاسوسی»  به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، روز چهارشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۹، پس از دو سال بازداشت در جریان مبادله با سه شهروند ایرانی که در خارج از کشور بازداشت شده بودند مبادله و آزاد شده است.

گزارشهای منتشر شده در رسانه های رسمی داخل کشور، نشان از آزادی این شهروند استرالیایی در مبادله با سه ایرانی که در خارج از ایران بازداشت شده بودند، دارد.

کایلی مور گیلبرت، متخصص امور خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج فارس،  روز شنبه ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، از زندان قرچک ورامین به سلول انفرادی بند۲ الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شده بود.

روزنامه گاردین به نقل از یک منبع مطلع از وضعیت کایلی مورگیلبرت اعلام کرده بود که این زندانی به سلول انفرادی در بند۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین منتقل شده است.

روز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، وزارت خارجه استرالیا با انتشار بیانه ای از مقامات قضایی ایران خواسته بود در خصوص وضعیت این شهروند استرالیایی توضیحات لازم را ارائه بدهند.

استاد دانشگاه استرالیایی-بریتانیایی، که به اتهام «امنیتی و جاسوسی»  به ۱۰ سال حبس محکوم شده است، روز شنبه ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، از زندان قرچک ورامین به مکانی نامعلوم منتقل شده بود.

وی در تابستان ۱۳۹۷، پس از شرکت در هفتمین کنفرانس «شیعه‌شناسی» به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم، به ایران سفر کرده و هنگام بازگشت در فرودگاه امام خمینی تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام «امنیتی و جاسوسی»  به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

وی در روز جمعه ۳ مردادماه ۱۳۹۹، از بازداشتگاه امنیتی زندان اوین به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد.

روزنامه گاردین روز دوشنبه ۳۰ دی ماه گذشته،  با انتشار گزارشی نوشت که «کایلی مور گیلبرت»، استاد دانشگاه استرالیایی که در ایران زندانی است، در نامه‌هایی اعلام کرده است سپاه پاسداران در ازای «کم شدن حکم زندانش» به او پیشنهاد «جاسوسی» داده بوده است.

بنابر گزارش  صدای آمریکا منتشر شده است، کایلی مور پشنهاد جاسوسی از سوی سپاه پاسداران را رد کرده و این موضوع را این نامه ها که به شکل «قاچاقی» از زندان اوین به بیرون آورده شده نشان می‌دهد.

در این نامه‌های دست نویس، که توسط روزنامه گاردین دیده شده است، خانم گیلبرت مدعی شده که «بازداشتش سیاسی شده» است. این روزنامه نوشت که او در بند دو الف در زندان اوین زیر نظر سپاه پاسداران زندانی است، و این شهروند استرالیایی گفته است سال گذشته دو حکم، یکی حکم ۱۳ ماه زندان و در پی آن احتمالا آزادی و دیگری حکم تایید ده سال زندان را به او نشان داده‌اند.

خانم گیلبرت در این نامه ها نوشته است که «پول کمی برای خرید مواد غذایی دارد ، از تماس تلفنی با خانواده خود محروم شده است ، و اینکه وضعیت جسمی و روحی او نامناسب است و این موضوع باعث شده تا بارها به بیمارستان منتقل شود.»

بنابر گزارش گاردین این استاد دانشگاه زندانی در ایران به «مسئول پرونده‌اش» نوشته است: «پیشنهاد شما برای کار برای بخش اطلاعات سپاه را قطعا رد می‌کنم…. من جاسوس نیستم، هرگز جاسوسی نکرده‌ام و علاقه‌ای هم ندارم برای سازمان اطلاعاتی هیچ کشوری کار کنم.»

همچنین در یکی از نامه‌ها که مربوط به تابستان گذشته است، خانم گلیبرت «التماس کرده است» تا مسئولان زندان او را از بند دو الف که زیر نظر سپاه است، به بند عمومی زنان انتقال دهند.

پیشتر نیز «کایلی مور گیلبرت»، در واکنش به تصمیم دادگاه مبنی بر رد فرجام‌خواهی او به حکم ۱۰ سال زندان، دست به اعتصاب غذا زده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید