صبا کُرد افشاری به زندان قرچک ورامین منتقل شد

صبا کردافشاری، فعال مدنی زندانی که در حال تحمل دوران محکومیت حبس در بند زنان زندان اوین بود، بدون اطلاع قبلی به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبا کُرد افشاری، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شده و در حال تحمل دوران محکومیت حبس در بند زنان زندان اوین بود، امروز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، بدون اطلاع قبلی به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

انتقال صبا کرد افشاری در حالی صورت گرفته است که راحله اصل احمدی، مادر این فعال مدنی زندانی که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال ۷ ماه  زندان محکوم شده است، در بند زنان زنان اوین دوران محکومیت حبس را پشت سر می گذارد.

پیشتر در اواسط آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی وکلای صبا کُردافشاری، فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین را رد و حکم ۲۴ سال حبس تعزیری وی را تایید کرده بود.

صباکردافشاری فعال مدنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، با ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به ۱۵ سال حبس، با اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ۷ سال و نیم حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است.

این فعال مدنی زندانی، روز شنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸، در منزل پدری خود بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شده بود.

وی پس از ۱۱ روز بازجویی و فشار برای اعتراف تلویزیونی روز سه شنبه ۲۱ خردادماه ۱۳۹۸، به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

در تفهیم اتهام اولیه به «صبا کردافشاری»، اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق گروهک معاند و طرح براندازی نرم، اشاعه فساد و فحشا و پیاده روی بدون حجاب، اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی از طریق ارتباط با مسیح علی‌نژاد و خبرگزاری هرانا را ابلاغ کرده‌ بودند.

«صبا کردافشاری» پیش از بازداشت در خصوص مسایل حقوق بشری همچون زندانیان سیاسی گمنام، اقلیت‌های مذهبی و زنان فعالیت می‌کرد.

وی پیشتر در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات مردمی به موج گرانی‌ها نیز بازداشت شده بود.

این فعال مدنی مخالف حجاب اجباری، که در جریان این پرونده به یک سال زندان محکوم شده بود، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در پی موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، بدون اینکه درخواست عفو داده باشد از زندان آزاد شد.

راحله اصل احمدی، مادر صبا کرد افشاری که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال ۷ ماه  زندان محکوم شده بود، ۲۶ بهمن ۱۳۹۸، پس از معرفی خود به شعبه سوم اجرای احکام کیفری  دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

خانم اصل احمدی، روز شنبه ۱۹ تیرماه۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد.

وی در روز  یکشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸، با تأمین وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

خانم احمدی، مادر صبا کرد افشاری نیز بابت اتهامات« اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با شبکه مسیح علی نژاد» و «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی»، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به ۴ سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم‌شده بود.

این حکم پس از عدم اعتراض ایشان و همچنین بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد به ۳۱ ماه زندان تبدیل و کاهش یافت.

بر اساس احضاریه ای که در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۸، از طریق سامانه الکترونیکی قوه قضاییه به راحله احمدی ابلاغ‌شده‌بود، وی به شعبه سوم اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۸  تهران جهت تحمل محکومیت فراخوانده شده‌بود.

در این احضاریه آمده‌بود که خانم احمدی پس از گذشت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم می‌بایست خود را جهت اجرای حکم به دادسرای ناحیه ۳۸ تهران معرفی کند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید