سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی به دادگاه کیفری تبریز احضار شدند/ سند

سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی، دو فعال مدنی تُرک با دریافت ابلاغیه های جداگانه به شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو شهر تبریز احضار شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رحیم ساسانی و سعدالله ساسانی دو کنشگر مدنی تٌرک که روز پنج شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز بازداشت و پس از گذشت دو هفته با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شده بودند، با دریافت ابلاغیه های جداگانه به شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو شهر تبریز فراخوانده شده اند.

این فعالان مدنی تُرک، بر اساس ابلاغیه های الکترونیکی، می بایست ساعت ۹ صبح روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، جهت حضور در جلسه رسیدگی به اتهام های انتسابی در دادگاه حاضر شوند.

رحیم ساسانی و سعدالله ساسانی دو کنشگر مدنی تٌرک روز پنج شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز بازداشت شده بودند.

اتهام این شهروندان در مرحله مقدماتی دادرسی «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی» از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و تمرد به ماموران عنوان شده است.

این فعالان مدنی تُرک، پس از گذشت دو هفته از بازداشت عصر روز چهارشنبه ۸ مردادماه ۱۳۹۹، با تأمین قرار وثیقه به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند.

طی روزهای یکشنبه ۲۲ و دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹، چهار سرباز جمهوری آذربایجان توسط ارتش ارمنستان در گلوله‌باران مرزی نزدیک منطقه تاووش کشته شدند.

همچنین در این درگیری‌ها، دو سرباز ارمنستان و پنج سرباز آذربایجانی دیگر نیز زخمی شدند.

به دنبال این موضوع، فعالان ترک در ایران روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، این اقدام ارتش ارمنستان را به «تجاوز به خاک جمهوری آذربایجان» عنوان کردند و فراخوانی برای حضور ترک های ایران در محکومیت این اقدام حکومت ارمنستان صادر کردند.

ترک‌های آذربایجانی با برپایی تجمعات اعتراضی در شهرهای بزرگ ایران از جمله در تبریز، اورمیه، اردبیل، زنجان، مراغه، خوی، نقده و تهران با حمایت از جمهوری آذربایجان، این اقدام نیروهای ارمنستان را محکوم کردند، به دنبال گسترش این اعتراضات، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شماری از معترضان را بازداشت کردند.

کمپین پیشتر در گزارشی اجمالی به وضعیت بازداشت شدگان این اعتراضات پرداخته بود.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید