کانون نویسندگان ایران صدور حکم حبس تعزیری علیه آرش گنجی را محکوم کرد

کانون نویسندگان ایران، امروز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، با انتشار بیانیه ای، ضمن محکوم کردن صدور حکم حبس تعزیری علیه آرش گنجی، خواستار تجدیدنظرخواهی در حکم صادره شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن صدور حکم حبس تعزیری علیه آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان، خواستار رفع سانسور و لغو بی‌قید و شرط حکم صادره در پرونده این فعال ادبی و سایر اعضای این کانون شد.

در بخشی از بیانیه کانون نویسندگان ایران آمده است: «کانون نویسندگان ایران پرونده سازی و صدور حکم ‎ ۱۱ سال زندان برای آرش گنجی را محکوم می‌کند و خواهان لغو بی‌قید و شرط حکم صادره و مختومه شدن پرونده است و از نویسندگان و مدافعان آزادی بیان می‌خواهد تا از هر راه ممکن به صدور این حکم اعتراض کنند.»

 آرش گنجی، فعال ادبی و مترجم طی جلسه دادگاه رسیدگی که در روز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد برگزار شده بود، به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم  شده بود.

این فعال ادبی، بر اساس حکم صادره از بابت اتهام های «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس، «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال، «عضویت و همکاری با گروهک مخالف نظام» به ۵ سال و در مجموع  به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مصداق اتهام های انتسابی علیه این نویسنده ترجمه کتابی درباره‌ تحولات کردستان سوریه تحت عنوان «کلید کوچک دروازه‌ای بزرگ» بوده است.

متن کامل بیانیه کانون نویسندگان ایران در اعتراض به مجکومیت صدور حکم حبس تعزیری علیه آرش گنجی، به این شرح است: 

«در تاریخ ۱۰ دی‌ ماه، تنها ۲ روز پس از محاکمه‌ آرش گنجی، مترجم و منشی کانون نویسندگان ایران، رأی شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب به وکلای او، ناصر زرافشان و راضیه زیدی، ابلاغ شد. بر اساس این ابلاغیه آرش گنجی بابت «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به ۵ سال، بابت «تبلیغ علیه نظام» به یک سال، بابت «عضویت در گروهک معاند» به ۵ سال و جمعا به ۱۱ سال زندان محکوم شده است. شگفت آنکه مصداق همه‌ این اتهام‌ها ترجمه‌ کتابی درباره‌ی تحولات کردستان سوریه است.
برای کانون نویسندگان ایران که هم‌اکنون ۴ تن از اعضایش، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین، کیوان باژن و گیتی پورفاضل، به خاطر دفاع از آزادی بیان یا استفاده از حق آزادی بیان خود در زندان به سر می‌برند، پرونده‌سازی‌هایی از این دست داستانی تازه نیست. حکومت که سابقه‌ای طولانی در سرکوب آزادی بیان دارد، همچنان هر صدایی را که به اعتراض بلند می‌شود و هر اندیشه‌ای را که از چارچوب مطلوب‌اش فراتر می‌رود بی درنگ خفه می‌کند. ناگفته پیداست دستگاه قضایی که به بهانه‌ ترجمه‌ کتابی پیرامون تحولات کشوری دیگر، برای مترجم آن حکم ۱۱ سال حبس صادر می‌کند بویی از عدالت نبرده است. با این همه صدور چنین حکمی در ادامه‌ افزایش فشار بر نویسندگان مستقل، کانون را در پیگیری راه مبارزه با سانسور و دفاع از «آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثنا» استوارتر می‌کند.
کانون نویسندگان ایران پرونده سازی و صدور حکم ‎ ۱۱ سال زندان برای آرش گنجی را محکوم می‌کند و خواهان لغو بی‌قید و شرط حکم صادره و مختومه شدن پرونده است و از نویسندگان و مدافعان آزادی بیان می‌خواهد تا از هر راه ممکن به صدور این حکم اعتراض کنند.»

کانون نویسندگان ایران/ ۱۵ دی ۱۳۹۹

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید