ناهید تقوی از بند زنان زندان اوین به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد

ناهید تقوی شهروند ایرانی-آلمانی مجدداً از بند زنان زندان اوین به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف این زندان منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ناهید تقوی شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی که روز سه شنبه ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۹، پس از سپری کردن ۵ ماه بازجویی از بازداشتگاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود، روز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، مجدداً به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف این زندان منتقل شده است.

مریم کلارن، دختر خانم تقوی پیشتر گفته بود که مادر ۶۶ ساله اش از زمان بازداشت، طی ۸۰ جلسه و معادل ۱۰۰۰ ساعت بازجویی شده است.

خانم کلارن در پی انتشار بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی مادرش، تاکید کرد که دلایل انتقال مجدد این زندانی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه نامعلوم است.

ناهید تقوی شهروند دو تابعیتی روز جمعه ۲۵ مهرماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

او پس از گذشت پنج ماه از بازداشت در اواخر اسفندماه ۱۳۹۹، از سلول انفرادی در زندان اوین به بند زنان این زندان منتقل شد.

مریم کلارن، دختر خانم تقوی با اشاره به اینکه مادرش در وضعیت جسمانی نامناسب به سر می برد، تاکید کرده بود که فشار روانی و شکنجه باعث شده فشار و قند خون مادرش که سالها تحت کنترل بوده، دوباره عود کند.

پیشتر دختر خانم تقوی با درخواست شفاف‌سازی و آزادی مادرش خواستار مداخله دولت آلمان در این زمینه شده بود.

مریم کلارن دختر ناهید تقوی گفته بود وکیلی هم که برای پیگیری بازداشت مادرش گرفته شده تاکنون امکان دسترسی به وی را نداشته است.

هنوز از اتها های انتسابی علیه ناهید تقوی اطلاعی در دست نیست.

به گفته خانم کلارن، مادرش بازنشسته است و سابقه سیاسی نداشته، اما به عنوان یک انسان در مسائل حقوق زنان و حقوق بشر کمک‌هایی کرده است.

ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله ایرانی-آلمانی است وی در حوزه معماری مشغول به کار بوده و بیش از ۳۵ سال در شهر کلن آلمان اقامت داشته است.

عفو بین الملل پیشتر خواستار دسترسی بی درنگ ناهید تقوی به خانواده، وکیل و خدمات درمانی شد و از مقامات ایران خواست که امکان مشاوره کنسولی مقامات آلمانی با این شهروند دو تابعیتی زندانی را فراهم کنند.

این سازمان همچنین ضمن هشدار در خصوص احتمال شکنجه و بدرفتاری با ناهید تقوی و ابراز نگرانی از شیوع ویروس کرونا در کشور، خواهان آزادی این شهروند دو تابعیتی شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید