سیامک میرزایی فعال تُرک (آذربایجانی) به مرخصی اعزام شد

سیامک میرزایی فعال تُرک (آذربایجانی)، امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، از زندان اوین به مرخصی ۵ روزه اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سیامک میرزایی فعال تُرک (آذربایجانی) که دوران محکومیت حبس را در زندان اوین پشت سر می گذارد، امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، سه روز پس از درگذشت خواهرش با تودیع قرار وثیقه به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده است.

آقای میرزایی نویسنده، شاعر و فعال مدنی،  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران در روز شنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۹، به تحمل ۱ سال و ۱۰ روز حبس، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی محکوم شده بود.

سیامک میرزایی، روز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، در هنگام ورود به محوطه آپارتمان محل سکونتش توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت شده بود.

او صبح روز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، طی تماس تلفنی با خانواده از انتقالش به تهران جهت اجرای حکم حبس ۱ سال و ۱۰ روز حبس تعزیری خبر داد.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران پیشتر او را  به تحمل ۱ سال و ۱۰ روز زندان و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی محکوم کرده بود.

این حکم به صورت غیابی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ایمان افشاری، بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» صادر شده بود.

جلسه رسیدگی به اتهامات آقای میرزایی که پس از تحمل۳ سال حبس در زندان اوین به شهر قائن تبعید شده بود، روز یکشنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۹۸، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری بدون حضور وی برگزار شد.

در دادنامه صادره پس از واخواهی وکیل آقای میرزایی در اعتراض به تکرار مستندات پرونده قبلی که این فعال سیاسی در حال سپری کردن آن است، عنوان شده :«…نظر به اینکه دفاع وکیل متهم تزلزلی در دلایل ایجاد نخواهد کرد چرا که در محبوس بودن موجب عدم توانایی بر ارتکاب بزه مذبور نخواهد بود حتی فقط این مورد نیست موارد مشابه در زندان وجود دارد، ثانیا در فرض پذیرش یکی بودن برخی از موارد اعلامی با پرونده قبلی نامه لکن مطالب مربوط به نامه نگاری با دادستان و اعتصاب غذای متهم فقط و فقط در رسانه های معاند که فلسفه وجودی آنها فقط تخریب چهره نظام است انتشار یافته و متن نامه به صورت دقیق در شبکه های اجتماعی منعکس شده و نمی توان خاستگاه چنین عملی را شخصی غیر از متهم دانست…»

این فعال سیاسی علی رغم این که روز جمعه ۷ تیر ماه ۱۳۹۸، دوران محکومیت سه سال حبس را به‌پایان رسانده بود، روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸، در شعبه ششم دادسرای اوین، با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» روبرو شد.

مصادیق اتهامی آقای میرزایی در این پرونده، «نگارش نامه‌ای سرگشاده برای دادستان شهرستان بهارستان تهران مبنی بر تعدی و تخلفات ضابطین امنیتی از وظایف قانونی و عدم اختیارات مسئولین قضایی در برابر کارشکنی و اعمال خودسرانه ضابطین امنیتی، تماس تلفنی متهم با آقای عباس لسانی، نگارش مقالاتی در ارتباط با حقوق اتنیک های ایران و حمایت از آموزش به زبان مادری، اعلام حمایت سازمان عفو بین‌الملل از ایشان، اعلام حمایت رسانه‌های ترکی، فارسی و حقوق بشری از ایشان، اعتصاب غذای در زندان عنوان‌شده بود.»

آقای میرزایی عصر روز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸، از زندان اوین به کلانتری ۱۱ سلطان آباد شهرستان بهارستان برای تصمیم‌گیری برای حکم تبعید در شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر منتقل شده بود.

او روز سه شنبه ۸ مردادماه ۱۳۹۸، جهت گذران حکم ۱ سال تبعید به شهر قائن منتقل شد.

این زندانی سیاسی با دستور مستقیم مراجع قضایی-امنیتی و با تغییر محل تبعید از طبس به قائن منتقل شده بود.

آقای میرزایی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵، توسط ماموران اداره اطلاعان در شهرستان پارس آبادمغان اردبیل بازداشت شد.

او پس از بازداشت جهت انجام امور بازجویی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی پس از گذراندن ۱۲۰ روز بازجویی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۵، به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

او در سال ۱۳۹۵ پس از اتمام دوره ۴ ماهه بازداشت در حالی که آماده تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی جهت آزادی موقت بود به دستور کارشناسان امنیتی اوین، از این حق قانونی خود محروم شده‌بود.

میرزایی پس از انتقال به بازداشتگاه اوین تهران به «تبلیغ علیه نظام» تفهیم اتهام شد، او بعدها به اتهام «تشکیل گروه و جمعیت به قصد برهم زدن امنیت کشور» در دادگاه انقلاب بهارستان به ریاست قاضی حسنی طی دادنامه‌ای ۶ صفحه‌ای به ۱۰ سال حبس و دو سال تبعید به شهرستان طبس محکوم شد.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی طباطبایی با مقارن ندانستن مجازات به اتهام انتسابی حکم بدوی را به ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال تبعید به شهر طبس تقلیل داد.

آقای میرزایی متولد ۱۳۵۹ در مغان فارغ التحصیل مهندسی تولیدات دامی و از دانشجویان ستاره داری است که درسال ۱۳۸۹ جهت ورود به مقطع فوق‌لیسانس منع تحصیل شده است.

وی پیش از این در سال‌های ۸۵، ۸۶، ۸۹ و ۹۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در مراجع قضایی مربوطه چندین نوبت مورد محاکمه قرار گرفته است.

آقای میرزایی در سال ۹۰ با طرح دو شکایت جداگانه‌ و در مجموع  به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید